a

Tartışma Yaratacak Savunma

Bakanlar Kurulu kararı ile ‘riskli alan’ ilan edilen Cumhuriyet Mahallesi ile ilgili Danıştay’da görülen davaya tartışma yaratacak bir ‘savunma’ sunuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın savunmasında bölgede, olası bir afet durumunda toplanma alanı yok denildi. Ancak, bölgedeki boş alanların varlığı binaların kapladığı alanın 5 katı olduğu ortaya çıktı.

 

Sultangazi Cumhuriyet Mahallesinde yüzlerce aile 2 yılı aşkın bir süreden beri diken üstünde. Zira, 18 hektarlık alanı kapsayan bölge Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan edildi. Mahallesi ise konuyu yargıya taşıdı. İptal davası Danıştay 14. Daire’de görülüyor.

 

‘AFET OLURSA ERİŞMEK GÜÇ OLUR’

sultangazi-cumhuriyet mahallesi
Davalı taraf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz mayıs ayında 4 sayfadan oluşan savunmasını sundu. Savunmada, özetle ‘Davaya konu riskli alanda bulunan binalar Marmara Depremi’ni gördü. Donatı alanları ile herhangi bir afet anında toplanma ve kaçış yeri olarak kullanılabilecek yer yok. Sokaklar dar, kimi sokaklar da çıkmaz sokak konumunda bu nedenle afet durumunda erişim güçleşir’ denildi.

 
ZEMİN SAĞLAM; RESMİ RAPOR VAR

 
Mahallelinin kurduğu SİTEDER yöneticisi Lütfü Durmaz, Hürriyet Dünyası’na yaptığı açıklamada yapılan savunmanın gerçeği yansıtmadığına işaret ederek “Savunmada yer alan iddiaların aksine bu bölgede zemin sağlam. Bunu biz değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve JICA’nın (Japon Deprem Enstitüsü) vermiş olduğu ortaklaşa resmi rapor söylüyor. Bir yerin riskli alan ilan edilmesi için hem zeminin hem binaların çürük olması, daha önce bir felaket yaşaması gerekmektedir ya da doğal bir felaketin yaşanması gerekir. Bu durumda Marmara Depremini gören İstanbul’daki yerleşim alanlarının afet riskli alan mı ilan edilmesi gerekir” dedi.

 

cumhuriyet mahallesi

 
HER BİNANIN 800 METREKARE BAHÇESİ VAR

 
Durmaz açıklamasının devamında ise “Mahallemizde sosyal donatı alanları, basket sahaları, parklarımız, yollarımız herhangi bir afet anında toplanma alanlarımız hiçbir semtin ve mahallenin olmadığı kadar geniş ve büyüktür… Her binanın, yolları hariç yaklaşık 700-800 metrekare bahçesi bulunuyor. Dar denilen sokaklarımızda ise bir binadan öbür binaya uç uca 8-10 otomobil park edebilir. Karşılıklı bir binadan öbür binaya 15-20 metre mesafe bulunmakta. Dar denilen bu sokaklara helikopter ve küçük ölçekli uçaklar dahi inebilir” şeklinde konuştu.

 

BİNALARIN 5 KATI TOPLANMA ALANI

 
Riskli alan ilan edilen bölgede 116 bloktan oluşan bin 168 dairenin bulunduğuna işaret eden Durmaz, “Binalarımız 27 yıllık… Mahallemizde 5 bine yakın kendi ektiğimiz ağaçlarımız mevcut. Binaların oturum alanı 30 bin metre kare… Bahçe, yol, park ve sosyal donatı alanlarımız ise 155 bin metre karedir. Kısacası binalardan 5 kat daha fazla toplanma alanımız mevcut” dedi.

 

Kaynak; Hürriyet

Tüm Yorumlar (1)
  • Nihat
    9 yıl önce
    0 0

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul Sultangazi Cumhuriyet mahallesindeki Kentsel Dönüşüm itiraz davasında sunduğu savunma gerçekten çok ilginç ve komik. Yanlış bilginin ötesinde ciddiyetsizlik boyutunda bana göre

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Çukurçayır Ailesi Geleneği Bozmadı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.