a

İşte Son Seçim Anketi Sonuçları

AK Parti iktidarına yönelik yaklaşan 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla gerçekleştirilen seçim ayarlı operasyona seçmenin itibar etmediği araştırmalarla ortaya çıktı.

Seçim ayarlı operasyonda amaç; AK Parti'yi yolsuzluk ve rüşvetin odağı gibi göstererek İstanbul ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını başka partilerin eline geçirerek Başbakan Erdoğan'ı siyasi olarak zayıflatmak olarak dile getiriliyordu.

Araştırmalar seçmenin Başbakan Erdoğan'ı seçim ayarlı operasyonda yalnız bırakmayacağını ortaya koydu. ORC Araştırma Şirketi tarafından 24-31 Aralık tarihlerinde İstanbul ve Ankara'da toplam 26 bin 944 kişi ile yapılan “Yerel seçimler” araştırmasında AK Parti birinci çıktı.

İstanbul'da Kadir Topbaş'ın aday olduğu AK Parti yüzde 46 oy oranına ulaşırken Mustafa Sarıgül'ün aday gösterildiği CHP yüzde 36'da kaldı. Ankara'da ise Melih Gökçek'in aday olduğu AK Parti yüzde 47 ile birinci olurken, MHP kökenli CHP adayı Mansur Yavaş'ın oyu ise yüzde 36.6 olarak saptandı.

Topbaş 52.5 oranında başarılı

ORC Araştırma Şirketi'nin İstanbul ve Ankara için ayrı ayrı yaptığı iki araştırmada seçmenin tercihleri belli oldu. İstanbul'da 39 ilçede 15 bin 300 kişi ile yapılan araştırmada “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı başarılı buluyor musunuz” sorusuna yüzde 42.3 başarılı, yüzde 10.3 çok başarılı, yüzde 31.5 başarısız, yüzde 12.6 çok başarısız ve yüzde 3.4 oranında ise yanıt yok denildi. Ankara'da 11 ilçede 11 bin 624 kişi ile yapılan araştırmada Melih Gökçek'i başarılı bulanlar yüzde 56.0 çıktı.

AK PARTİ AÇIK ARA ÖNDE

“2014 Yerel seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?' sorusuna İstanbulda yüzde 46 AK Parti, yüzde 36.9 CHP adayına 'evet' dedi.

GÖKÇEK RAHAT ALIYOR

Yerel seçimler için Ankara'da yüzde 47 ile AK Parti, yüzde 33.6 ile CHP, yüzde 15 ile MHP, yüzde 4.4
ile diğer partiler tercih ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sultangazi’de hamile kadın bileğini kesilip gasp edildi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.