a

Yeşilay, tüm dünyaya “model STK” olacak

Karaman, hızlı bir şekilde Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde Yeşilay’ın kurulması için çabaları olacağını ifade etti.

Yeşilay Şubeleri Bilgilendirme ve İstiare Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Prof. Cevdet Erdöl, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) Başkan Vekili Seyit Ali Kurtuluş ve Yeşilay Şube yetkilileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. İhsan Karaman, Yeşilay’ın yeni vizyonu hakkında bilgiler verdi.

Karaman, ulusal ve uluslararası bazda geniş katılımlı, bilimsel kanıta dayalı, özellikle gençlerin yoğunlukla bulunacağı, hedefe dayalı proje çalışmaları ile dünyada örnek sivil toplum kuruluşu (STK) olacak şekilde gerek kurumsal organizasyon gerekse dışa dönük proje çalışmaları ile hareket edeceklerini söyledi.

Çağın gereğine uygun mücadele anlayışı ile ileriye dönük adımlar atacaklarını belirten Karaman, bağımlılıkla mücadele eden diğer kurumlarla ortak çalışmalar yaparak, tüm dünyada model bir Yeşilay oluşturma çabalarının olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Filistin Yeşilay’ı kurulması için, Filistin Eski Sağlık Bakanı ile Sepetçiler Kasrı Yeşilay Kültür Merkezi’nde anlaşma imzalandığını açıklayan Karaman,  hızlı bir şekilde Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde de Yeşilay’ın kurulması için çabaları olacağını ifade etti.

Tütün yasasına uyum konusunda ciddi çabalar sarf edildiğini hatırlatan Karaman, şunları kaydetti: “Son dönemde yaşanan gevşemeler için takipte olacağız, genel merkezimizin güçlü olması için şubelerimizin güçlü olması lazım. Yeni dönemde genel merkez olarak şubeler ile sürekli istişare halinde ve güç birliği yapacağız.” Karaman, bağımlı olanlar ile de kanıta dayalı stratejiler üretileceğini de sözlerine ekledi.  

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise Yeşilay’ın dünyaya model olması gerektiğini söyledi.  Ülkemizde tütün kanunu uygulamasın dünyada örnek bir uygulama haline geldiğini belirten Erdöl,”Ortaöğretimde alkol kullanımı sigara kullanımını geçmiş durumda. Kanunen okulların yüz metre yakınına kadar alkol satılmaması gerekiyor” dedi. Sektörün alkolsüz bira adı altında içecekler üreterek insanları kandırmaya çalıştığı ifade eden Erdöl, “En tehlikeli bağımlılık, en kolay ulaşılandır” diye konuştu.

TAPDK Başkan Vekili Seyit Ali Kurtuluş da tütün ve alkol kullanımının topluma ve kamu düzenine olumsuz etkileri olduğunu söyledi.  Kurtuluş, kapsamda üretimin zararları konusunda kurumlarla işbirliği içinde çalıştıklarını belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sultangazi Voleybolda Dolu Dizgin

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.