a

Sultangazi’den 294 aile göç etti

Adrese Dayalı Nüfus Kayıtları’na göre geçen yıl 400 bin kişi İstanbul’dan gitmiş, karşılığında ise 450 bin kişi gelmiş.

İstanbul’dan Anadolu’ya göçün arttığına dair haberlerin ardından, megakentin Adrese Dayalı Nüfus Kayıtları’nı inceledik. Buna göre, geçen yıl 400 bin kişi İstanbul’dan gitmiş, karşılığında ise 450 bin kişi gelmiş. Yani tersine göç artmasına rağmen 50 bin yeni İstanbullu hemşerimiz olmuş…

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Göç Birimine son iki yılda 18 bin kişi “Memlekete dönmek istiyorum” diyerek başvuruda bulundu. 2008-2010 yılları arasında bu rakam 16 bindi. Tersine göç için 2 bin kişilik bir artış görülse de bu rakamlar sadece göç birimine başvuranların sayısından ibaret. Oysa Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre genel rakamlar hâlâ göç almakta olan bir kent olduğumuzu gösteriyor. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre son bir yılda İstanbul’a 450 bin kişi göç ederken 400 bin kişi de ayrıldı. Yani 50 bin nüfus yine “Megakent” dedi.

İBB’nin 2014-2016 Mayıs ayı verilerine göre 510 aile ile Bağcılar en fazla göç gönderen ilçe oldu. Bağcılar’ı 346 aile ile Esenler, 314 aile ile Bahçelievler, 294 aile ile Sultangazi, 244 aile ile Küçükçekmece, 221 aile ile Gaziosmanpaşa ve 221 aile ile Kağıthane takip etti.

En çok geri dönüş ise 328 aile ile Ordu’ya yapıldı. Ordu’yu, 268 aile ile Samsun, 266 aile ile Batman, 192 aile ile Giresun, 169 aile ile Diyarbakır, 166 aile ile Malatya ve 139 aile ile Trabzon izledi. Uzmanlar ise göç sirkülasyonu için “Memlekete dönüş yok” diyor…

‘İSTANBULLU MEMLEKETİNE DÖNMÜYOR’

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Doç. Dr. Mehmet Ali Eryurt:

İstanbul göç hareketliliğinin çok yoğun olduğu bir il. İstanbul’a 1 yıl içinde gelenlerin ve gidenlerin toplamı 1 milyona yaklaşıyor. Ancak aldığı göç ve verdiği göç detaylı olarak incelendiğinde Adrese Dayalı nüfus Kayıt Sistemi’ne göre geçtiğimiz yıl yaklaşık 450 bin kişinin İstanbul’a geldiğini, 400 bin kişinin ise ayrıldığını görüyoruz. Yani İstanbul’un nüfusu 1 yıl içinde göç nedeniyle yaklaşık 50 bin artmış. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden elde edilen rakamlar İstanbul’un halen göç edilen değil, göç alan bir il olduğunu gösteriyor. Dolayısı ile İstanbul’da yaşayanlar memleketlerine geri dönüyorlar yorumu yanıltıcı bir yorum olacaktır.

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı Metin Çorabatır:

Bir sıçrama olduğu belli. Ama bu durumu iki yönlü yorumlamak gerek. Bir yandan göçü çekici bir yandan itici kılan faktörler var. İstanbul’un pahalılığı, yoğunluğu ve trafiği iterken Ordu gibi hızla gelişen, ulaşımda, şehirleşmede ilerleyen illerin göçü çekmesi de oldukça normal. Bakıldığında göç daha çok İstanbul’un gelir seviyesi düşük semtlerinden yapılmış. Yani ekonomi oldukça önemli bir neden olmuş. Diğer yandan 50 bin kişi de yine İstanbul demiş. Gidenler artıp gelenler azalsaydı evet o zaman tartışmak çok daha anlamlı olabilirdi. Ama öyle olmamış. Tersine göçe rağmen yine göç almış. Tersine göç için abartılacak bir durum yok.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

İstanbul TEOG lise taban puanları 2016

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.