a

Sultangazi’de Okul Önünde Uyuşturucu Tuzağı

Yan yana olan bir anaokul ile ilköğretim okulunun hemen yanı başında uyuşturucu ticaretinin nasıl rahatlıkla yapılabildiği kare kare görüntüledi. Birkaç metre öteden geçen polis arabasına rağmen uyuşturucu satışının devam etmesi insanın kanını donduruyor.
Başta öğrenciler olmak üzere herkesin gelip geçtiği ve uyuşturucu tacirlerinin kendi aralarında “tezgah” dedikleri bu mekanlar, kentteki güvenlik zafiyetini gözler önüne seriyor. “Tezgah”ların özellikle okulların yoğun olduğu bölgelerde olması ise durumun vahametini ortaya koyuyor.
Uyuşturucu kullanım yaşı ülkemizde 11’e düştü. Eskiden Hacıhüsrev, Tarlabaşı gibi torbacı tabir edilen uyuşturucu tacirleri bugün okul çevrelerini mesken tuttu. Uzmanlar İstanbul’daki okulların çevresinde son aylarda çok ucuz olduğu için en çok sentetik bir uyuşturucu türü olan Bonzai’nin satıldığına dikkat çekiyor.
İSTANBUL’UN GÖBEĞİ
BUGÜN ise 13-14 yaşlarındaki çocuklara Bonzai satışının yapıldığı bir “tezgah”ı yakın takibe alarak uyuşturucu satış anını anbean fotoğrafladı.
Yer İstanbul Sultangazi Uğur Mumcu Mahallesi. Tezgahı kuran torbacılar mahalledeki Nene Hatun Anaokulu ile 75. Yıl İlköğretim Okulu’nun hemen yanında kümelenmiş durumda. Tezgahın bulunduğu noktada uyuşturucu satışı herkesin gözü önünde yapılıyor. Okul zilinin çalmasıyla birlikte öğrenciler de tezgahın bulunduğu noktalardan evlerine gidiyor.
FORMALARI ÇIKARIYORLAR
Torbacıların tuzağına düşen çocuklar ise üzerlerindeki formaları çıkararak uyuşturucu alıyor. Torbacılar güvenlik endişesi nedeniyle üzerinde okul forması bulunan öğrencilere uyuşturucu satmıyor.
Nene Hatun Anaokulu ile 75. Yıl İlköğretim Okulu’nun hemen yanına kurulan tezgah bir an olsun boş kalmıyor. Tezgah başında “torbacı” diye tabir edilen uyuşturucu satıcıları bulunuyor. Çevrede olası bir polis baskınına karşı ise “erkete” diye tabir edilen nöbetçiler volta atıyor. Polisin uyuşturucu tacirleri arasındaki adı ise “memur.” Eğer tehlikeli bir durum sezilirse ‘memur geliyor’ parolasıyla tezgahtaki satıcı ve müşterilere uyarı gidiyor. Bu şekilde bir torbacı günde yaklaşık 100 kişiye uyuşturucu satıyor. Malı bitince yerini başka bir torbacıya bırakıyor.
1 KM. ÖTESİ POLİS MERKEZİ
Nene Hatun Anaokulu ile 75. Yıl İlköğretim Okulu’nun yanındaki bu tezgahın birkaç metre ötesinde Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde onlarca resmi polis arabasını devriye atarken görüntülüyoruz. Ayrıca bu mekanın yaklaşık 1 kilometre ötesinde ise bir polis merkezi bulunuyor.
Uyuşturucu satıcılarının özellikle okul çevrelerinde tercih ettiği tezgah tabir edilen mekanlarda 7/24 satış devam ediyor. Sabah saatlerinde tenha olan tezgah önü öğrencilerin okul çıkış saatlerinde ise hareketleniyor.
Bonzai kullanımı yüzde 70 arttı  ‘Hızlı ölüm’ deniyor
Son zamanlarda kullanımı hızla artan sentetik uyuşturucu Bonzai uyuşturucu türleri içinde en tehlikeli olanlardan biri. Fiyatının düşük olması nedeniyle tercih edilen ölümcül zehir özellikle öğrenciler arasında yaygın olarak kullanılıyor. 5 TL’ye bonzai isimli ottan satın alınabiliyor.
Ot şeklinde satılan bonzai, bir dal sigaranın ucundaki tütünün yerine konularak içiliyor. Kısa sürede etkisini gösteren Bonzai ilk olarak nefes daralmasına daha sonra ise kan basıncı yükselmesiyle kalp krizine yol açıyor. Üzerine 400’den fazla kimyasal sıkılarak elde edilen bu zehirli maddenin kullanımı son yıllardaki verilere göre yüzde 70 arttı.
1 YILDA YÜZDE 57 ARTTI
Emniyetin 2013 Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) raporunda Bonzai ile ilgili yer alan bilgilere göre Türkiye’de 2012 yılında Bonzai olay sayısında bir önceki yıla göre yaklaşık 19 kat, şüpheli sayısında ise yaklaşık 57 kat artış gerçekleşti.Hem olay sayısı hem de şüpheli sayısındaki bu artışı Bonzai kullanımının yaygınlaştığını gösteriyor. Kullanıcılar arasında ‘Hızlı ölüm’ diye adlandırılan Bonzai’nin yanı sıra  en zararlı maddeler arasında metamfetamin de yer alıyor.
OKUL YÖNETİCİSİ: Şikayet ettik ama…
Uyuşturucu tacirlerinin mesken tuttuğu Sultangazi Uğur Mumcu Mahallesi sakinleri bu durumdan şikayetçi. Mahallede bulunan bir okul yetkilisi çaresizliğini şöyle anlatıyor: “Lise ve ilköğretim okulları birbirine çok yakın. Çevrede uyuşturucu kullanımına ilişkin şikayetler alıyoruz. Ama bizi gördüklerinde gizleniyorlar. Geçenlerde bir kullanıcıyı tespit ederek emniyete şikayet ettik. Biz ancak bu kadarını yapabiliyoruz.”
ÇOCUĞUNU OKULDAN ALAN ANNE: Tek çarem buydu
Bir başka çevre sakini ise, uyuşturucu satıcıları nedeniyle semt değiştirmek zorunda kaldığını anlatıyor. Sultangazi’den Avcılar’a taşınan Z.K. isimli bir anne çocuğunu okuldan almak zorunda kaldığını ifade etti. ‘Tek çarem buydu’ diyerek feryadını dile getirdi.
TEDAVİYE BAŞLAYAN GENÇ: Arkadaş kurbanı oldum
Uyuşturucuya Sultangazi’deki arkadaş çevresiyle alışan ve bırakmak için tedaviye başlayan A.T. isimli 29 yaşındaki bir genç, kurtuluşu mahallesinden kaçmakta bulmuş. Küçükçekmece’de ağabeyinin yanında yaşamaya başlayan A.T.  yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Tamamen arkadaş kurbanı oldum. Daha sonra bu illeti istemeden kendi yeğenlerime bulaştırdım. Artık bundan kurtulmak istiyorum. Bu yüzden büyüdüğüm mahalleme gidemiyorum. Bütün arkadaş çevrem uyuşturucu bağımlısı.”
Bilincini kaybedip YERE?YIĞILIYOR
Torbacılardan uyuşturucu maddeyi alan gençlerin durumu içler acısı. BUGÜN muhabirleri Nene Hatun Anaokulu ile 75. Yıl İlköğretim Okulu’nun yanı başında uyuşturucu maddeyi alan gençlerin kendinden nasıl geçtiklerini fotoğrafladı. Tezgahtan Bonzai satın alan bir genç, yaklaşık 100 metre ötede kendinden geçerek bayılıyor.
ESKİ?BİR?UYUŞTURUCU?BAĞIMLISI: Her semtte satış yapılan yerler var
Yıllarca uyuşturucu kullandıktan sonra tedavi görüp bu illetten kurtulan bir başka genç ise “Bundan 5 yıl önce bir içimlik esrarın fiyatı 100 lirayken, şimdi 5 liraya kadar bulmak mümkün” diyor. Her semtte uyuşturucu şatışı yapılan belli bölgeler olduğunu belirten genç, “Başakşehir’de Şahintepe, Bağcılar’da Dereyolu, Esenyurt’ta Birlik Mahallesi, Küçükçekmece’de ise İnönü mahallesi bu işin mekanlarıdır. Eskiden Karabayır ve Hacıhüsrev vardı ama artık Sultangazi, Sultançiftliği gibi yerler bu işlerin en çok döndüğü mekanlar haline geldi” iddiasında bulundu.
Kaynak; Bugün

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sultangazi Belediyesinden Başarılı Öğrencilere Gezi Ödülü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.