a

Sultangazi’de Değerli Arazileri Ucuza Kapattılar

İstanbul emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin aralarında Sultangazi Tapu ve Nüfus Müdürlüklerinin de bulunduğu rüşvet operasyonun yankıları devam ediyor.

 

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne, Tapu ve Nüfus Müdürlüklerinde rüşvet karşılığında emlak ve inşaat şirketlerine gizli bilgiler aktaran bir şebeke hakkında ihbar geldi. İhbarı değerlendiren polis ekiplerinin, şüphelileri belirledikten sonra, 2 yıl boyunca teknik ve fiziki takip yaptığı öğrenildi.

 

Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri 2 yıl süren teknik ve fiziki takipten sonra Cuma sabahı Sultangazi’de önceden tespit edilen adreslere şafak operasyonu başlattı. Adı daha öncede rüşvet iddialarına karışan Tapu Müdürlüğünde görevli memur Abdurrahman Doruk ve 3 işadamı şafak operasyonunda gözaltına alındı.

 

Aynı saatlerde Gaziosmanpaşa, Fatih, Beşiktaş, Samsun, Trabzon ve Ankara’da yapılan operasyonda 15’i memur toplam 32 şüpheliyi gözaltına aldı.

 

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, şüpheliler, ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’, ‘Örgüte üye olmak ve görev almak’, ‘Örgüt faaliyetleri çerçevesinde rüşvet’, ‘Zimmet’, ‘İrtikap’ ve ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçlarından gözaltına alındı.

 

Cuma günü başlayan soruşturmanın devam ederken, İstanbul emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’ne bağlı ekiplerin Sultangazi Tapu ve Nüfus Müdürlüklerin de dosyalar üzerinde incelemeleri devam ediyor.

 

Emin Haber’e konuşan bir emniyet yetkilisi ise rüşvet operasyonun devam edeceğini belirtti. Sultangazi İlçe Tapu Müdürlüğünde görevli memur Abdurrahman Doruk ve 3 iş adamının da sorgularının devam ettiğini belirten Emniyet yetkilisi şüphelilerin Pazartesi günü adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

 

Öte yandan toplam 32 şüphelinin gözaltına alındığı operasyonda aralarında bir bayan memurun da bulunduğu 5 kişi savcılık tarafından dün serbest bırakıldı.

sultangazi-tapuda_rusvet_operasyonu_

İDDİA: DEĞERLİ ARAZİLERİ UCUZA KAPATTILAR

 

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, şüpheliler, ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’, ‘Örgüte üye olmak ve görev almak’, ‘Örgüt faaliyetleri çerçevesinde rüşvet’, ‘Zimmet’, ‘İrtikap’ ve ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçlarından gözaltına alındı.

 

İddiaya göre, Tapu Müdürlüklerinde çalışan şebeke üyeleri, uzun yıllar hiçbir işlem yapılmayan değerli arazileri tespit ederek çete üyelerine bildiriyordu. Bunun üzerine, Nüfus Müdürlüklerinde çalışan şebeke elemanlarının verdiği gizli bilgilerle bu arazilerin mirasçısı olduklarından habersiz kişilere ulaşılarak, düzenlenen sahte evraklarla araziler bedelinden çok ucuz fiyatlara bir başka şebeke elemanına satılıyordu.

 

10 BİN LİRAYA KADAR RÜŞVET…

 

Şebeke elemanlarının, Tapu ve Nüfus Müdürlüklerinde çalışan memurlara da, verdikleri bilgiler kapsamında değerine göre 500 lira ile 10 bin lira arasında rüşvet verdiği iddia edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Osman Derdiyok’un Amcası Vefat Etti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.