a

Sultangazi’de 23 Nisan Böyle Geçti

Sultangazi’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında ilk olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 255 yetim çocuğa ev sahipliği yaptı. Sultangazi Belediyesi, “2. Uluslararası Yetim Buluşması” etkinliği kapsamında Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kırgızistan, Tanzanya, Azerbaycan, Endonezya, Tunus, Suriye ve Doğu Türkistan’dan gelen 255 yetim çocuk barış güvercinlerini uçurdu. Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Barış güvercinleriyle dünyada savaşlar olmasın; babalar ölmesin; çocuklar yetim kalmasın; ‘Bu dünya hepimize yeter’ mesajı veriyoruz” diye konuştu.

771A5653

Sultangazi Belediyesi, “2. Uluslararası Yetim Buluşması” programıyla dünya yetimlerini Sultangazi’de biraraya getirdi. İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) desteği ile düzenlenen etkinliğe Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kırgızistan, Tanzanya, Azerbaycan, Endonezya, Tunus, Suriye ve Doğu Türkistan’dan gelen 255 yetim çocuk katıldı.

“BU DÜNYA HEPİMİZİN”

Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, dünyanın birçok ülkesinden gelen çocukları ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yetim çocuklarla paylaşmak istediklerini vurgulayan Başkan Altunay, “Çocuk bayramımızı dünyanın değişik bölgelerindeki yetim çocuklarla paylaşmak istedik. Onlar birçok medeniyete evsahipliği yapan İstanbul’u tanıma fırsatı bulacaklar; Sultangazi’yi misafirperverliğiyle, 23 Nisan coşkusuyla hatırlayacaklar” dedi.

Savaş ve işgaller nedeniyle yetim kalan çocukların pek çok tehlike ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Başkan Altunay, şunları söyledi:

“Uçuracağımız barış güvercinleriyle dünyaya bütün renklerimizle kardeş olduğumuzu göstereceğiz. Dünyada savaşlar olmasın; babalar ölmesin; çocuklar yetim kalmasın; ‘Bu dünya hepimize yeter’ diyeceğiz. ‘Yaradılanı severim Yaradan’dan ötürü” sözleriyle insan olmaya değer verdiğimizi göstermek ve dünya barışının sağlanması için çağrı yapıyoruz.”

BARIŞ GÜVERCİNLERİ İLE DÜNYAYA MESAJ

771A5738

Sultangazi’nin konuğu olan yetim çocuklar, protokol üyeleriyle birlikte barış güvercinlerini uçurarak; gökyüzüne balonlar bıraktı. Misafir çocuklar Başkan Altunay’a teşekkür ederek yöresel hediyeler sundu. Animasyon gösterilerinin yer aldığı etkinlikte çocuklar doyasıya eğlendi.

Konuk çocukların yerel halk oyunları gösterilerinin yer aldığı etkinlikten sonra, çocuklar İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerine götürüldü.

 23 Nisan Cumartesi günü ise Sultangazi Şehir Ormanları’nda oluşturulan, “Yetim Ormanı”nda ağaç diken çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi kutlamalarına katıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi kutlamaları ise Cebeci Spor Kompleksi’nde gerçekleşti.

Cgtr2juWYAEIIDi Cgtr2jyWkAAAjUU Cgtr2mlW0AEsTLV

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Özel Ekip 5 Günde Çözdü! Kayıp Çocuklar İçin Nefes Kesen Operasyon

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.