a

Tapuda Rüşvet Operasyonu

İstanbul emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, dün sabah Sultangazi Tapu ve Nüfus Müdürlüğüne operasyon düzenledi.

 

2 YIL TEKNİK VE FİZİKİ TAKİP

 

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne, Tapu ve Nüfus Müdürlüklerinde rüşvet karşılığında emlak ve inşaat şirketlerine gizli bilgiler aktaran bir şebeke hakkında ihbar geldi. İhbarı değerlendiren polis ekiplerinin, şüphelileri belirledikten sonra, 2 yıl boyunca teknik ve fiziki takip yaptığı öğrenildi. Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri dün sabah düğmeye basarak, Sultangazi’nin de aralarında bulunduğu İstanbul merkezli Samsun, Trabzon ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu bazı illerde eşzamanlı şafak operasyonu başlattı.

 

İstanbul’da ise Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Fatih ve Beşiktaş’ta önceden tespit edilen adreslere baskın yapan polis ekipleri, 15’i memur toplam 32 şüpheliyi gözaltına aldı.

 

2 ŞÜPHELİ ARANIYOR

 

İstanbul, Trabzon ve Ankara’da gözaltına alınan 3 şüphelinin, ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı öğrenilirken, soruşturma kapsamında 2 şüphelinin de aranmasına devam edildiği belirtildi. Gözaltına alınan şüpheliler Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Emniyet’e getirildi.

sultangazi-tapuda_rusvet_operasyonu_

İDDİA: DEĞERLİ ARAZİLERİ UCUZA KAPATTILAR

 

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, şüpheliler, ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’, ‘Örgüte üye olmak ve görev almak’, ‘Örgüt faaliyetleri çerçevesinde rüşvet’, ‘Zimmet’, ‘İrtikap’ ve ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçlarından gözaltına alındı.

 

İddiaya göre, Tapu Müdürlüklerinde çalışan şebeke üyeleri, uzun yıllar hiçbir işlem yapılmayan değerli arazileri tespit ederek çete üyelerine bildiriyordu. Bunun üzerine, Nüfus Müdürlüklerinde çalışan şebeke elemanlarının verdiği gizli bilgilerle bu arazilerin mirasçısı olduklarından habersiz kişilere ulaşılarak, düzenlenen sahte evraklarla araziler bedelinden çok ucuz fiyatlara bir başka şebeke elemanına satılıyordu.

 

10 BİN LİRAYA KADAR RÜŞVET…

 

Şebeke elemanlarının, Tapu ve Nüfus Müdürlüklerinde çalışan memurlara da, verdikleri bilgiler kapsamında değerine göre 500 lira ile 10 bin lira arasında rüşvet verdiği iddia edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

30 gün boyunca askıda kalacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.