a

Saadet’ten O Habere Yalanlama

İhlas Haber Ajansı’nın abonelerine servis ettiği haber Sultangazi’de günün en çok konuşulan haberi oldu.

 

İhlas Haber Ajansı’nın “son dakika” başlığıyla servis ettiği haber şu şekilde;

 

“SP Sultangazi İlçe Başkanı Hasan Akpınar’ın eşi ve beraberindeki SP’li kadınlar, seçim propagandası için bir cami imamının evine konuk oldu. Ancak imamın eşi oyunu vereceği partinin belli olduğunu söylemesi tartışmaya neden oldu. Ertesi gün camiye gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın korumaları ise cami avlusunda imamı tekme tokat darp etti. Yaşanan olay, çevredeki bir güvenlik kamerası tarafından da saniye saniye kaydedildi.”

 

 sp-lideri-kamalak-in-korumalari-cami-imamini7_241_o  

İHA’nın servis ettiği haberin birçok ulusal haber sitesinde yer almasından sonra Saadet Partisi İlçe Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, haberi yalanladı.

 

İŞTE O AÇIKLAMA

 

“Bugün bazı haber sitelerine konu olan “Kamalak’ın korumaları cami imamını dövdü” başlıklı haber içerik bakımından tamamen yalan ve gerçeklerden uzaktır.

 

Haberciliğin en temel kurallarını hiçe sayarak ve yanlı bir şekilde hazırlanan haberde suç isnat edilen Saadet Partililerin görüşlerine yer verilmemesi. haberin doğruluğunun sorgulanmasına yeterli nedendir.

 

Olayın aslı nedir?

 

Saadet Partili kadınların müezzinin (imam değildir) evine konuk olması kesinlikle söz konusu değildir. Saadet Partisi Sultangazi ilçe teşkilatımızda görevli kadınların Yayla Mahallesi Araba Konağı Mevkii’nde sokaktaki seçim çalışmaları esnasında yaşanan olay şöyledir. Seçmene Saadet Partisi’nin vaatlerini anlatan kadın kolları teşkilat mensuplarımıza, daha sonra cami müezzini olduğu öğrenilen şahsın sözlü tahriki söz konusudur. Olay mahallinde yün çırpan kadınlarla konuşan teşkilat mensuplarımız, olayın içerisinde olmayan ve o sırada kim olduğu konusunda her hangi bir bilgi sahibi olunmayan şahsın kadınların arasındaki konuşmaya müdahil olarak “gelin bana da anlatın” demesiyle olay başlamıştır. Kadın kolları mensuplarımız bu tazyike, “biz buradayız dinlemek istiyorsanız gelin burada dinleyin” karşılığını vermişlerdir. Kadınların arasındaki konuşmada başkanlık sistemi tartışılırken, ilgili şahıs “bana da anlatın şu başkanlık sistemini, neymiş o” diye tazyike devam etmiştir.

 

Kadın kolları mensuplarımızın şahısla muhatap olmak istememelerine rağmen, şahıs ısrarla kadın kolları üyelerimizi sözlü tahrike devam ederek, olayı hakaret boyutuna vardırmış; “başkanlık sisteminde başörtünüzün artık bu şekilde bağlanmasına gerek kalmayacak, çünkü o zaman kadınlar devlet başkanının helali olacak” şeklinde ağır hakaretler etmiş ve daha da ileri giderek, “Biliyor musunuz, bize göre yönettiği hanımlar Reis-i Cumhur’a helaldir. Dinsiz imansız, kitapsızsınız, s…r olup gidin p…ler” demiştir.

 

Olayın teşkilat mensupları tarafından duyulmasının ardından da ilçe teşkilatında görevli bazı arkadaşlarımızın olayın aslını öğrenmek ve niçin böyle bir şey yaptığını sormak için müezzinle görüşmesi söz konusudur. Kadınlara yönelik ağır hakaretlerde bulunan müezzinin teşkilat mensubu erkeklerle konuşurken de aynı tavrı sürdürmesi üzerine karşılıklı itişmeler yaşanmıştır.

 

AÇIKLAMA

 

Gerek inancımız, gerekse insanlık adına asla tasvip edilmesi mümkün olmayan ve direkt kadınları hedef alan, değil bir müezzinin – haberlere konu edildiği gibi söz konusu şahıs imam değil, müezzindir- sıradan bir insanın bile ağıza alınmayacak sözlerle kadınlara hakarette bulunması asla kabul edilemez. Bir kez daha ifade edelim ki, olayın bir evde geçtiği iddiaları tamamen yalandır. Olay sokakta vuku bulmuştur ve kadınlara yönelik bir çalışmaya dışarıdan müdahale söz konusudur.

 

Haberde geçen “Saadet Partisi’ne oy vermeyen kafirdir” ifadeleri ise asla gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Hiçbir teşkilat mensubumuz bu tür ifadeler kullanmamıştır, kullanması da mümkün değildir. Bu tür ifadeler bizim inancımıza da siyasi söylemimize de aykırıdır.

 

Şahıs hakkında gerekli tüm hukuki süreçler başlatılmıştır.

 

Bu minval üzere;

 

1- Hakaret ve sövme sebebiyle ceza şikayetinde bulunulmuştur,

 

2- Yasal ve usule uygun seçim çalışmalarının engellenmesi bakımından ikinci bir ceza şikayetinde bulunulmuştur.

 

3- Şahıs hakkında memur olması sebebiyle disiplin kovuşturması için Diyanet İşleri Başkanılığı’na şikayette bulunulmuştur.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sultangazi’de İzcilik Heyecanı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.