a

Sultangazi Çanakkaleliler Derneği'nden Keşkek Keyfi

Şehitler diyarının torunları, özellikle Nisan, Mayıs aylarında Çanakkale bölgesindeki köylerin pek çoğunda organize edilen hayır cemiyetini İstanbul'da bulmanın mutluluğunu ve şaşkınlığını bir arada yaşadı. Çanakkale yöresinde her yıl hasat döneminin bereketli geçmesi için binlerce kişiye dağıtılan “keşkek”i İstanbul'da bulan Çanakkaleliler kazanın etrafında uzun kuyruklar oluşturdu.

İstanbul'daki Çanakkalelilerin bir araya geldiği Sultangazi Çanakkaleliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin organize ettiği faaliyete katılan davetliler ayrıca çuval yarışı, halat çekme, yumurta taşıma gibi yarışmalarla bolca eğlendi. Yarışlara gençlerin ve çocukların ilgisi büyüktü. Çuval yarışında yere düşünler çoğunluktaydı. Halat çekme yarışmasında ise halat kopunca her iki tarafta kazanan oldu. Yarışmalarda dereceye girenler çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Sultangazi  Başkanı Metin Taşdemir, davetlilere hitaben yaptığı konuşmada, Çanakkalelilerin artık daha çok birlik beraberlik içinde olması gerektiğini belirtti ve önümüzdeki yıllarda İstanbul'da bir Çanakkale Günleri yapmayı planladıklarını söyledi.

Taşdemir, ayrıca İstanbul'daki Çanakkale Derneklerinin de biran evvel federasyon çatısı altında toplanması gerektiğine değindi. Ayrıca Çanakkale'nin Çan ilçesi nüfusuna kayıtlı sanatçı Remzi Boz da çalışmalarıyla etkinliğe büyük renk kattı. Gelen davetliler çoğunlukla günün anısına seçtikleri panoların üzerine isimlerini yazdırmayı tercih etti. Etkinlik boyunca bol bol Çanakkale Türküleri dinlenirken, yörenin oyun havaları duyulduğunda meydan düğün alayına döndü. Kendisini müziğin havasına kaptıran Çanakkaleliler gönüllerince oynadı.

Sultangazi Kent Ormanı piknik alanında gerçekleştirilen etkinliğe özellikle ilçenin parti başkanları, Çanakkale derneklerinin temsilcileri, diğer illerin dernek başkanları ve Çanakkaleli bazı bürokratlar katıldı.

Pikniğe Ak Parti İlçe Başkanı Av. Murat Atım ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleride katıldı…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Arnavutköy'de Yerel Akil İnsanlar Heyeti Kuruldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.