a

Sigara tiryakilerine kötü haber!

Uzmanlar, sigara tiryakilerinin kemik kanserine yakalanma riskinin kullanmayanlara oranla çok daha fazla olduğunu tespit etti ve uyarıda bulundu.

Sigaranın bir adedinde 2 miligram civarında kadmiyum elementi olduğunu ve bunun akciğer kanserinin yanı sıra kemik dokularında da yenilenme sürecini yavaşlattığını belirten Ankalab Laboratuarları Biyokimya Uzmanı Dr. Kemal Nazaroğlu, acil önlem alınmazsa bu durumun kemik kanserine de yol açabileceğini söyledi.

Tüm dünyada en büyük sağlık sorunu olarak kabul edilen sigara bağımlılığı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre her yıl 5 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini kaydeden Nazaroğlu, Türkiye’nin sigara tüketiminde Avrupa ülkeleri arasında üçüncü, dünyada ise yedinci sırada yer aldığını ifade etti.

“TÜRKİYE’DE 20 MİLYON TİRYAKİ VAR”

Türkiye’de çoğunluğunu genç nüfusun oluşturduğu yaklaşık 20 milyon insanın sigara kullandığını, sigara içmedikleri halde sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerin sayısının da hafife alınmayacak düzeyde olduğunu belirten Nazaroğlu, “Özellikle, hamilelik dönemlerinde anne karnındaki bebekler sigara dumanından etkilenmekte iken, çocukların gelişme dönemlerinde de akciğer ve beyin vb. organları ciddi anlamda zarar görebiliyor. İnsan sağlığı üzerinde çok ciddi etkileri bulunan sigaranın içerisinde yer alan 4 binden fazla kimyasal madde ile kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, hem kadın hem de erkekte kısırlık, mide rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları ve en önemlisi de kanser gibi birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Sigaraya bağlı en sık rastlanan kanser türü ise akciğer kanseri olarak biliniyor” dedi.

“30 SİGARA 300 RÖNTGENE EŞİT”

Sigarada bulunan ve alfa radyasyonu yayan Polonyum 210 adlı kimyasal maddenin solunum yoluyla akciğer kanserine sebep olabileceğini ifade eden Nazaroğlu, bilim insanlarının günde 30 sigara içmenin yılda 300 akciğer röntgeni çektirmekle eşdeğer olduğunu kaydettiğini söyledi.

KEMİK KANSERİ RİSKİ

Sigaranın bir adedinde 2 miligram civarında bulunan kadmiyum elementinin ise akciğer kanserine sebep olmasının yanı sıra D vitamini sentezini de bozarak kemik dokularında yenilenme sürecini yavaşlattığına dikkat çeken Ankalab Laboratuarları Biyokimya Uzmanı Nazaroğlu, kadmiyumun bağırsaklarda kalsiyum pompalarından emilerek zaman içinde kemiklerde kalsiyum yerine biriktiğini ve uzun süreli sigara kullanımı sonrasında kemik kanserine de yol açabildiğini anlattı.
Nazaroğlu, kadmiyum ve bileşikleri için akut toksisitenin izlenmesi ve maruziyetin gözlenmesinde kanda kadmiyum ölçümü ile idrarda kadmiyum ve beta-2 mikroglobulin ölçümünün beraber değerlendirilmesinin önerildiğini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

“En Çok Oyu Yine Arnavutköy’den Alacağımıza İnanıyorum”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.