a
  • Eminhaber.Org
  • MANŞETLER
  • Sait Coşkunoğlu, ‘Bu Ülkeyi Darbecilere de, Sivil Faşistlere de Teslim Etmeyeceğiz’

Sait Coşkunoğlu, ‘Bu Ülkeyi Darbecilere de, Sivil Faşistlere de Teslim Etmeyeceğiz’

Darbe girişiminden sonra olağanüstü toplanarak, darbeye karşı ortak bir deklarasyon yayınlayan Sultangazi Belediye Meclisinde partilerin grup başkan vekilleri birer konuşma yaptılar.

Ortak deklarasyon da CHP Grubu adına imzası bulunan, CHP Grup Başkan Vekili Sait Coşkunoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi çok önemli bir demokrasi sınavı verdi. Bir grup asker, ülke yönetimine el koyarak halk iradesini ortadan kaldırma girişiminde bulundu. Parlamenter demokrasinin olmazsa olmazı olan halk iradesine yönelik bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Yaşanan olaylarda hayatını kaybeden tüm asker, polis ve sivil yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı; yaralılara şifa diliyoruz.

Tarihimizde demokrasimize yapılan darbe girişimi örneklerine rastlamak mümkün. Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen tüm darbeler başarısız olmuş; sonunda halk mutlaka iradesini yönetime taşımayı başarmıştır. Darbeler, toplum hafızamızda geri dönülmez izler bırakmış elim hadiselerdir.

Çünkü halka rağmen yapılan girişim ne Türkiye’de ne de dünyada kalıcı bir huzuru getirmedi, getirmeyecektir. Demokrasi bir muhalefet rejimidir. Darbe ise her türlü muhalefetin ortadan kaldırıldığı, baskıcı ve tek sesli bir iktidar yaratır. Darbeler hangi amaçla, kimler tarafından yapılırsa yapılsın, demokrasiyi askıya alan ve totaliter bir rejime kapı aralayan olaylardır. Toplumu oluşturan her bir bireyin ülke yönetiminde söz hakkı vardır ve bu hakkı her türlü koşulda savunmak zorundayız.

Halkın seçme ve seçilme hakkının bulunmadığı Osmanlı tipi toplumsal yapıdan, bugün kendi iradesiyle belirlediği siyasi yönetimi ancak kendisinin o koltuktan indirebileceğine inanan bir toplumsal yapıya erişmiş olmamız, demokrasimiz için çok önemli bir kazanımdır. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine karşı halkımız hangi partiden olursa olsun toplumsal iradeye sahip çıkmış, askeri darbeye karşı yekvücut olmuştur.

Sokaklarımızda asker ile polisi, halk ile askeri karşı karşıya getirenler, yargı önünde elbette hesap vereceklerdir. Ancak bu acı olayı fırsat bilerek sokağa çıkan gerici ve faşist güruhunda takipçisi olacağımızı her kesin bilmesini isteriz. Bugün demokrasimize yapılan bu saldırıya karşı toplum inançları ve etnik kimlik üzerinden bir motivasyon yükleyerek sokağa çağrı yapanlara da ikaz etme ihtiyacı duyuyoruz.

15 Temmuz gecesi yaşanan olay etnik köken ya da inanç merkezli değil, doğrudan parlamenter demokrasiye bir müdahaledir, saldırıdır. Böylesine acı bir olayda dahi toplumsal kutuplaşmayı körükleyen adımlar atmak, tedavi edilmesi güç yaralar açabilir. Bu konuda hassasiyet gösterilmeli; ülkemizin verdiği bu zorlu demokrasi sınavı yanlış yollara saptırılmamladır.

Ülkemizde demokrasinin siyasi iktidarın ağzında sakız olarak kullanıldığı bir kavram olarak kalmaması için her türlü darbe girişimine karşı ileri demokrasi mücadelemizi sürdüreceğiz.

Teslim olan bir askerin kafasını ezenler bu ülkeye demokrasi getiremezler. İki gerici gücün çatışmasından demokrasi çıkmaz. Demokrasi ne yazık ki son dönemlerde ülkemizde ağır yaralar almaya devam ediyor.

Yargı bağımsızlığı, basın ve ifade özgürlüğü, toplanma, gösteri ve yürüyüş hakkı gibi birçok hak ve özgürlük siyasi iktidar tarafından ortadan kaldırılmış durumda. Türkiye’de hukuk tek bir kişinin ağzından çıkanı kanun bilen yargı mensupları tarafından idare ediliyor. Böyle bir tablo karşısında siyasi iktidarın demokrasiye vurduğu darbeyi gölgelemeye ve onu demokrasi sembolü gibi ortaya koymaya kimse cüret etmesin. Hukukun, özgürlüğün ve anayasanın canına okuyanların bu ülkeye demokrasi vaat etmesi gerçekçi değildir. Yukarıdan aşağıya baskıcı ve totaliter bir rejim değil; aşağıdan yukarıya kurulmuş demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir sistem istiyoruz. Tam demokrasi istiyoruz.

Hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir Türkiye için sivil ya da askeri hiçbir tepeden inmeci anlayışa boyun eğmeyeceğiz. Halkımıza olan derin inancımızla tam demokratik bir ülke yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Toplumsal barış ve demokrasi için her bir bireyin temsil hakkını ısrarla savunan CHP’nin Belediye Meclis Grubu olarak halk iradesini yok sayan darbeci zihniyeti bir kez daha lanetliyoruz.

Ülkemizi darbecilere de sivil faşist gericilere de teslim etmeyeceğiz.”

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sultangazi Belediye Meclisi DEMOKRASİ İçin Toplandı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.