a

Sağlık Hurafeleri

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç.Dr.Halit Yerebakan, sağlık alanında sık yapılan hatalara, doğru bilinen yanlışlara değiniyor. Günlük hayatta hem kendimiz hem de sevdiklerimizin sağlığı için uyguladığımız ama aslında yanlış olan hatta ve hatta bazen de zarar veren davranışları sizler için sıraladık;

 1. Kahvaltı obeziteyi önleyen bir öğündür.

Hurafedir; Kahvaltı obeziteyi önleyen bir öğün değildir. Kahvaltı gün içinde önemli bir öğündür. Ancak kahvaltıda ne tükettiğinizde bir o kadar önemlidir.

 1. Akşam 20.00’den sonra yemek yemek kilo almanıza sebep olur ve yedikleriniz yağ olarak depolanır.

Hurafedir;  Geç yemek yemek uyku düzenizi bozar. Reflü problemine sebep olabilir, akşam yediğiniz yemek direkt yağa dönüşmez. Ancak akşam yemek yiyenler genelde Yağlı ve ağır gıdalar aldıkları için kilo alıyorlar. Hafif ve sağlıklı yediğiniz takdirde kaçta yediğiniz önemi yoktur.

 1. Zayıflama ve az yemek midenizi küçültü

Hurafedir; Midenin küçülmesi yalnızca ameliyat ile olur…

 1. Yağlanmaya (bedensel yağ oranınızın artmasına) sebep olan yediğiniz yağlı besinlerdir.

Hurafedir; Sağlıklı yağlar beslenmenizin %30 unda olmalıdır. Ancak trans ve satüre yağlardan uzak durum.

 1. Saçları kestirmek, saçların daha hızlı uzamasına ve daha gür çıkmasına yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre kesilen saçlar daha hızlı ya da gür uzamıyor. Kıl genetiği değişmiyor. Saçlarınızı bakım yaparak gürleştirebilirsiniz.

 1. Eğer zehirli bir şey içerseniz hemen kusmanı gerekir.

Hurafedir; kusmaya çalışmak içilmiş olan zehirli maddenin yemek borusundan 2.kere geçerek zarar vermesine neden olur.

 1. Çok yakından televizyon izlemek, gözlerin bozulmasına sebep olur.

Hurafedir; Televizyonu yakından ya da uzaktan izlemenin görme bozukluğuna sebep olduğunu gösteren herhangi bir bulgu bulunmamıştır.

 1. Günde 4 saat uyku bana yetiyor diyorsanız, sizin için yeterlidir. Ayrıca, hafta sonları eksik kalan uykularınızı fazla uyuyarak tamamlayabilirsiniz.

Hurafedir; Uyku sonradan telefi edilemez. İdeal uyku 6-7 saattir.

 1. Erişkinlerin bebeklere göre daha fazla ayıda kemikleri vardır?

Hurafedir; Bebeklerde yetişkinlere göre daha fazla kemik vardır. Bebek büyüdükçe bazı kemikler birbirine kaynar ve sayı azalır.

 1. Travma-kaza sonrası kanayan bir kol veya bacak ile karşılaştığımızda hemen o uzuvda kanamanın üstünde bir seviyeye bez parçası bağlayarak turnike uygulamanız gerekir.

Hurafedir. Kanayan yaranın üzerine temiz bir bez ile bastırmak gerekir. Eğer kopan bir uzuv söz konusu ile en son çare olarak turnike yapılır.

 1. Hamilelik süresince iki kişi için yemek yemeli ve bu sebeple bebeğinizin iyi gelişmesi için her gün en az 1000 kalori fazladan almak gerekir.

Hurafedir. Anne adayı sağlıklı ve dengeli beslendiği takdirde hamileliğin 20.haftasına kadar ek bir enerji alımına gerek duymaz. Bu nedenle “İki kişilik beslenmeliyim” gibi düşünüp ihtiyacınızdan yemek fazla yemeyin.

 1. Anne karnında bebek ne kadar büyük ise o kadar sağlıklıdır.

Hurafedir; Hurafedir! Bebeklerin normal doğum kilosu 2.800 ile 3.500 olmalıdır. Daha yüksek kilolar bebeğin ileri yaşlarda kalp büyümesi, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açar…

 1. Şekerli yiyecekler çocukları hiperaktif yapar.

Hurafedir. Şeker bedeni bir enerji kaynağı olarak besler, ancak çocukları hiperaktif yapmaz.

 1. Tırnak batması ( ayak tırnakları) durumunda tırnağınızın köşe kenarlarını keserek tırnak batmasını önleyebiliriz.

HURAFEDİR; Tırnak köşelerini kesmek tırnağın daha geriden batmasına sebep olur.

 1. Hiper Tansiyon (Yüksek Tansiyon) hastalığı ilaç ile tamamen tedavi edilebilir.

Hurafedir. İlaçlar tansiyonu kontrol altında tutar ancak tamamen iyileşmesine sebep olmaz. Hamileyken saçlarınızı boyamak bebeğinize zarar verir.

Hurafedir; Hamileyken saçlarınızı boyamak bebeğinize zarar vermez.

 1. Anne sütü ile beslenen bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılamak için mutlaka suda içirmemiz gerekmektedir.

Hurafedir. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyacını karşılar.

 1. Gastroözafageal reflü (reflü hastalığı) mide asitinin çok fazla olmasından kaynaklanır.

Hurafedir. Mide içeriğinin, özofagusa geri kaçması sonucunda oluşur.

 1. En doğru (sağlıklı) uyku pozisyonu için bebeğinizi sağ yanına yatırmalısınız.

Hurafedir. Bebeğin en doğru yatış pozisyonu Sırt üstü olmalıdır. Yatakta oyuncak, yastık vs…bulundurmayın. Sırt üstü yatmanın bebek ölümlerini azalttığını Gösteren bir çok araştırma mevcut.

 1. Anne sütü çocuğunuzun ileride obez olmasını engeller.

Hurafedir. Obezite sonradan edinilen yeme-içme alışkanlıklarına göre olur.

 1. Yaşlandıkça uyku ihtiyacı azalır.

Hurafedir. İnsan Vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı değişmez. 7-8 saattir.

 1. Maden suları böbrek taşına sebep olur.

Hurafedir; Maden Suları, doğal kaynak suları minerallerden zengindir. Maden Suları böbrek taşına sebep olmaz ancak kahverengi Gazlı içecekler sebep olur.

 1. Eğer çiğnediğiniz sakızı yutarsanız mide-bağırsaklara yapışır ve senelerce orada kalabilir.

Hurafedir; Yapılan son araştırmalar sakızın temel maddesini oluşturan kimyasalların %50 sinden fazlasını vücudun tanımadığını gösterdi. Dolayısıyla vücut tanımadığı her maddeye yaptığı gibi dışkı ile atar.

 1. Yumurtada çok fazla kolesterol bulunur.

Hurafedir; 1 yumurtada 200 mg kolesterol bulunur.
Yumurta her gün 1 adet tüketebilirsiniz. Yumurtanın içindeki kolesterol gıda ağırlıklı olduğu için günde 2 tanesi Zararlı değil.

 

 1. Hapşırdığınızda kalp atışınız durur.

Hurafedir;  Hapşırırken karın içi basınç arttığı için hava ciğerlerden güçlü bir basınçla çıkar. Aynı şekilde kalbe giden damarlarda kan basıncı artar ve kalbin gevşedikten sonraki dinlenme süresi milisaniye ölçeğinde uzar. Yani kalp çok çok kısa bir süreliğine duruyormuş gibi olur, ancak bu kalbin durması değil dinlenme süresinin uzamasıdır.

 

 1. HALİT YEREBAKAN HAKKINDA:

Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Dr. Halit Yerebakan, eğitimini sürdürdüğü yurtiçi ve yurtdışında alanında önemli başarılara imza atmış bir isim. İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini başarı bursu ile tamamlayan Dr. Yerebakan, kalp ve damar cerrahisi alanında ihtisas yaptı. Prof. Dr. Bingür Sönmez, Prof. Dr. Ergun Demirsoy, Prof. Dr. Süha Küçükaksu ve Prof. Dr. Belhan Akpınar vb. alanın önemli isimleriyle çalışma fırsatı bulan Dr. Yerebakan, 2003 yılında New York Presbyterian Hastanesi’ne kabul edilerek dünyaca ünlü Türk doktor Prof. Dr. Mehmet Öz’ün asistanlığını yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Antalya Film Forum 2016’da yarışacak projeler belli oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.