a

Mustafa Sarıgül'e refarandum şoku!

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, 3 mahallenin Sarıyer'e bağlanmasını engellemek amacıyla yapacağını duyurduğu referandum, Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Meclis'ten geçen yasadan sonra bu kez başkanlığını yaptığı ilçenin kaymakamlığından darbe yedi. Sarıyer'e bağlanan 3 ilçe ile ilgili yapmak istediği referandum, Şişli Kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

Rotahaber'in haberine göre, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, Meclis'te kabul edilerek yasalaşan ve onay için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderilen Büyükşehir Belediyeler Kanunu ile başı dertte. Söz konusu kanun, 13 yeni büyükşehir kurulmasının yanı sıra bazı ilçelere ilişkin düzenlemeler de yapıyor.

Bu düzenlemelerin en çarpıcılarından birisi de daha önce Şişli ilçe sınırları içinde bulunan Maslak, Ayazağa ve Huzur mahallelerinin Sarıyer'e bağlanması. Zira bu ilçeler, en yüksek ranta sahip ilçeler olarak biliniyor ve geleceğin de en önemli bölgeleri arasında gösteriliyor.

Referandum sonuçlarını Anayasa Mahkemesi'ne sunacaktı

Yasanın gündeme gelmesinden itibaren harekete geçen Mustafa Sarıgül, medya ve muhalefet desteğini de yanına alarak, bu düzenlemeyi durdurmaya çalıştı. Günlerce Ankara'da kulis yaptı. Yasanın çıkmasına engel olamadı. Sarıgül, bunun üzerine girişimlerini İstanbul'a taşıdı.

Günlerden beri bu üç mahallede kamp kurdu ve referandum yapma hazırlıkları yürüttü. Referandumda elde edeceği sonuçları, Anayasa Mahkemesi'ne yapacağı bireysel başvuruya ek belge olarak sunmayı öngörüyordu.

Referandum 18 Kasım Pazar günü yapılacaktı. Ancak, bugün akşam saatlerinde bir gelişme yaşandı. Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü, Mustafa Sarıgül'ün 3 mahallede yapacağını açıkladığı referandumu yasakladı.


Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Metin Kaya Avrupalı Emekçilerle Beraber Yürüdü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.