a
  • Eminhaber.Org
  • Genel
  • MHP Milletvekili Erdem: Milli Tarım Projesi için ziraat mühendisi istihdamı şarttır

MHP Milletvekili Erdem: Milli Tarım Projesi için ziraat mühendisi istihdamı şarttır

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, “Devlet ekonomisi için hayati öneme sahip tarım sektöründe son dönemde uygulamaya konulacak olan Milli Tarım Projesi için ziraat mühendisi istihdamı şarttır.” dedi.

Erdem, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 78. yılında hasret, minnet, hürmet ve özlemle andığını belirtti.

Ziraat mühendisleri, veteriner hekimler, su ürünleri, balıkçılık teknolojisi, gıda mühendisleri ve tekniker, teknisyenlerinin atamalarının yapılmadığını ifade eden Erdem, bu bölümlerden mezun olanların kendi meslekleri dışındaki mesleklere yöneldiğini kaydetti.

Gençlerin büyük emeklerle bitirdikleri öğrenimlerinin ardından işsiz kalmasının, kendileri kadar ailelerini de yıprattığını anlatan Arzu Erdem, “Devlet ekonomisi için hayati öneme sahip tarım sektöründe son dönemde uygulamaya konulacak olan Milli Tarım Projesi için ziraat mühendisi istihdamı şarttır.” diye konuştu.

Erdem, 40 bin işsiz ziraat mühendisi bulunduğuna dikkati çekerek, gıda mühendislerinin de gerektiği gibi ihtiyacı karşılayacak şekilde atamalarının yapılmadığını bildirdi. Türkiye’de yılda 3 bin 500 civarında gıda mühendisinin mezun olduğunu, on binlerce gıda mühendisinin de işsiz kaldığını vurgulayan Erdem, fakültelerin halen bu bölümlerden mezun vermesinin de başka bir yanlışlık olduğunu savundu.

Arzu Erdem, veteriner hekimlerin, su ürünleri mühendislerinin, balıkçılık teknolojisi mühendislerinin büyük kısmının da işsiz olduğunu aktardı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN TAŞAĞIL, SARILAR VE KIZILOT’A MODERN KAPALI PAZAR YERLERİ