a

Marmaray'ın çökme riskine rağmen inşaata izin verdiler

Aralarında 3 bakanın oğlu, bürokrat ve işadamları ve belediye görevlilerinin de bulunduğu operasyonun belediye ayağını Fatih Belediyesi’ne yapılan baskın oluşturuyor. Fatih Belediyesi ve anıtlar kuruluna yönelik gerçekleştirilen rüşvet operasyonunda büyük meblağlar karşılığında tarihi yarımadada sit alanı olan arsalar için inşaat şirketlerine izin verildiği, Demiryolu, Liman ve Hava Meydanları İşletmesi’nin (DLH) ve Japon mühendislerin uyarılarına rağmen Marmaray’ın çökme tehlikesi pahasına bölgeye inşaat yapılmasına göz yumulduğu ileri sürülüyor. Aralarında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Belediye Başkan Yardımcısı Ednan Güler, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu yetkililerinin de bulunduğu 32 kişinin gözaltına alındığı operasyonda milyon dolarlara varan rüşvetlerin verildiği iddia ediliyor.

Japon mühendisler itiraz etti

Marmaray Sirkeci İstasyonu’nun üzerinde bulunan tarihi bir binanın ve boş bir arazinin üzerine inşaat yapılması karşılığında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, koruma kurulu üyeleri ve tapu müdürlüğü çalışanlarının da aralarında bulunduğu isimlere milyon dolarlara varan rüşvet verildiği, inşaata izin veren bürokratların binlerce insanın hayatını hiçe saydığı öne sürülüyor. Soruşturma dosyasına yansıyan iddialar şöyle: “Akmercanlar inşaat firmasının sahibi Gazi Akmercan, Marmaray’ın Sirkeci İstasyonu’nun üzerinde bulunan arsaya otel inşaatı yapmak istedi. Fatih Hoca Paşa Mahallesi 4. ada 1. parselde yapılmak istenilen otel inşaatında yerin 3 kat altına inilmesi ve üst yerüstündeki kısmının ise 4 kat olarak inşa edilmesi için 2012 yılında girişimlere başlandı. Marmaray’ı inşaa eden Japon mühendisler ve DHL olumsuz görüş bildirdi. İnşaatın bu haliyle Marmaray’a 50 metre yaklaşarak zarar vereceğini belirten DLH’nin olumsuz görüş bildirmesi üzerine Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, Başkan Yardımcısı Ednan Güler’e talimat vererek İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay ve Başkanı Oğuz Ceylan’ı ikna etmesini istedi. Güler’in ise kurul müdürü Günseli Aybay ile görüşerek DLH’nin raporunun işleme koymadan dosyanın belediyeye geri gönderilmesini sağladı.”

İtiraz edene tehdit ve sürgün

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve yardımcısı Güler’in, Marmaray’a zarar verecek projenin izin belgelerine onay vermeyen İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Oğuz Ceylan’ı, bakana söyleyerek görev yerini değiştirmekle tehdit ettiği iddialar arasında yer aldı. Ayrıca aynı ikilinin rüşvet konusunda belediyede kendilerine sıkıntı çıkaracağını düşündükleri İmar ve Şehircilik Müdürü Refik Lal’i görevden aldığı ancak susmasını sağlamak amacıyla Ulaşım Hizmetleri Müdürü olarak görevlendirdikleri öne sürüldü.Yine Başkan Demir’in, 1.derece tarihi eser niteliğindeki yerin 2. dereceye düşürülmesi karşılığında çete lideri mimar Sevinç Doğan’dan 1,5 milyon dolar istediği ileri sürülüyor. Projenin onay sürecinde Doğan’ın, Demir’in kardeşi Sebahattin Demir ile de görüşerek onayı hızlandırmaya çalıştığı soruşturma dosyasındaki iaddialar arasında yer aldı.

DOSYADAKİ DİĞER İSİMLER

Sevinç Doğan (Mimar şirketi sahibi)
Ali Tunç (Tunç Mimarlı’kın sahibi olup mimar)
Hasan Yılmaz (Zeytinburnu eski belediye başkanı)
Hüseyin Başçetinçelik (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu eski üyesi)
Sebahattin Demir
(Fatih Belediye Başkanı
Mustafa Demir’in kardeşi)
Veysel Tosun
Murat Cansunar
Kamuran Sinar
Bakan Balkı
İmren Özbey
Soruşturma dosyasında hangi kurumdan kimin isimi geçiyor?

 FATİH BELERİYESİ

Mustafa Demir (Fatih Belediye Başkanı)
Ednan Güler (Fatih Belediye Başkanı Yardımcısı)
Bora Selim (Fatih Belediye Başkanlığı Şehir Plancısı, Belediye Meclis üyesi)
Faruk Solak ( Fatih Belediyesinde İmar Müdürü)
Ahmet Fikri Okumuş (Fatih Belediye Başkanlı’ğında mimar)
Şenol Şirin (Fatih Belediyesi Zabıta Amiri) Mehmet Yıldız (Fatih Belediye’sinde Görevli)
Osman Doğan (Fatih Belediyesi’nde Görevli)
Ümit İhsan Döğer (Fatih Belediyesi’nde Görevi)
Kemal Arslan (Fatih Belediyesi Şirket Müdürü)
Mustafa Bayhan ( Fatih Tapu Müdürlüğü’nde görevlisi)

KORUMA KURULU

Oğuz Ceylan (4 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı)
Günseli Aybay (İstanbul 4 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü)
Ahmet Tanyolaç (İstanbul 4. Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun eski başkanı)
Raşit Şentürk (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yenileme Kurulunda Kurul Müdürü)
Yener Çavdar (İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu görevlisi)
Hasan Soysal (İstanbul 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nde raportör)
Kader Demir (2 No’lu koruma kurulunda raportör)
Murat Akagündüz (Beyoğlu Belediyesi’nde mimar) Nesrin Çiçek Akçıl (Anıtlar Kurulunda sanat tarihçisi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

AK Kadınlar Sultangazi İlçe Başkan vekiline taziyede bulundu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.