a

İstanbul'un riskli alanları açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul genelinde şu ana kadar yaklaşık 850 hektarlık (2 bin 120 futbol sahası büyüklüğünde) alanın riskli ilan edildiğini açıkladı.

Bakan Bayraktar, bu bölgelerdeki toplam yapı sayısının 14 bin 479’a, bağımsız birim sayısının ise 38 bin 719’a ulaştığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul genelinde şu ana kadar yaklaşık 850 hektarlık alanın riskli ilan edildiğini bildirdi.

İstanbul’da riskli alan ilan edilen bölgelerin tamamına yakınının bireysel başvurulardan oluştuğuna dikkat çeken Bakan Bayraktar “Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğüne her hafta binlerce çağrı geliyor. Kentsel dönüşümle yenilenen binaları gören diğer vatandaşlarımız endişelerini bir kenara bırakıp, bize başvuruyorlar. Halkımıza yeni, güvenilir, yeşili bol, enerji tasarrufu sağlayan yapılar kazandırmanın ve bunu gönüllülük esasına göre yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

-10 AYDA 38 BİN BAĞIMSIZ BİRİM SAYISINA ULAŞILDI-

2012 Ağustos ayından bu yana İstanbul’daki riskli ilan edilen bölgelerdeki toplam yapı sayısı 14 bin 479’a, toplam bağımsız birim sayısının ise 38 bin 719’a ulaştı. Bakan Bayraktar, “Bu bölgelerde 123 bin 653 kişi yaşıyor. İstanbul Gaziosmanpaşa 392 hektarla birinci sırada yer alırken 168 hektarlık alanla Sarıyer ikinci, Kadıköy de 134 hektar alanla üçüncü sırada bulunuyor” dedi.

Açıklamaya göre Beyoğlu, Esenler, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sarıyer, Sultangazi, Zeytinburnu, Güngören, Esenler, Bayrampaşa, Bağcılar ve Kadıköy ilçelerinde riskli alanlar kısmen ilan edilirken çalışmalar devam ediyor.

İstanbul genelinde lisanslı firmalarca riskli yapı olarak ilan edilen yapı sayısı bin 765 olurken, İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü bu yapıların bin 442’sinin tescilini yapıp riskli olduklarını tapuya bildirdi. Şu ana kadar il genelinde belediyelerce yıkılan riskli bina sayısı 90’a, yıkım tebligatı yapılan riskli yapıların sayısı da 507’ye ulaştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Başkan Altunay Kahtalılarla Buluştu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.