a

İsrail'de AK Parti'nin 10 yılı değerlendirildi

Telaviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “AK Parti sempozyumu”nda AK Parti iktidarının 10 yılı tartışıldı. Amerikan Lehigh Üniversitesi'nden Profesör Henri Barkey, “AK Parti'nin Türkiye'de 10 yıl içinde siyasi ve ekonomik açıdan başarılara imza atarak ciddi bir orta sınıf oluşturduğunu” söyledi.

AK PARTİ 5 ANA BAŞLIK ALTINDA ELE ALINDI

Telaviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen,“Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İktidarının 10 Yılı Sempozyumu”na, İsrail'in önde gelen üniversitelerinden Türkiye uzmanı akademisyenler, emekli generaller, eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve araştırmacı katıldı. Beş ana başlık altında ele alınan AK Parti, sempozyumunun ilk gününde“AK Parti ve Yerel Arena”, “AK Parti ve Dış Politikada Değişimler”, konularında değerlendirildi.

“KOMŞULARLA SIFIR SORUN POLİTİKASINDAN KOPTU”

Toplantının açılış konuşmasını, “Mavi Marmara” baskınından dolayı Türkiye'de gıyabında yargılanması devam eden emekli korgeneral İsrail Askeri İstihbarat eski Başkanı Almos Yadlin yaptı. Yadlin, Türkiye'nin dış politikada kendine AK Parti hükümetiyle yeni bir hedef olarak koyduğu, “komşularla sıfır problem”iddiasından son dönemde tamamen koptuğu eleştirisini getirdi.

AK PARTİ 10 YILDA CİDDİ BAŞARILARA İMZA ATTI

Sempozyuma katılan Amerikan Lehigh Üniversitesi'nden Profesör Henri Barkey, konuşmasında, “AK Parti Türkiye'de on yılda siyasi ve ekonomik açıdan oldukça büyük başarılara imza atarak, ciddi bir orta sınıf oluşturmayı başardı” dedi. Başbakan Erdoğan'ın liderlik yönünden övgüyle bahseden Barkey,“Türkiye Kürt konusunda da AK Parti hükümetiyle geçmişe göre ciddi anlamda ilerleme kaydetti, ancak son dönemde konu oldukça karmaşık bir hal alırken, buna AK Parti'nin nasıl bir siyasal çözüm getireceği konusunda ise ciddi karmaşalar yaşamakta” değerlendirmesini yaptı. Barkey ayrıca Türkiye'nin sorunlarından birinin “ülkede siyasal bir muhalefetin olmayışı”olduğunu savundu.

“TÜRKİYE'DE ARTIK DARBE RİSKİ KALMADI”

Ben-Gruon Üniversitesi'nden sempozyuma katılan Türkiye uzmanı Profesör Dror Ze'evi ise Türkiye'de AK Parti hükümetinin “derin devlet kavramına karşı verdiği mücadeleyi kararlılıkla sürdürerek, bu yapılanmayı dağıtmayı büyük oranda Ergenekon davasıyla dağıtmayı başardığını” belirtti. Ze'evi,“AK Parti'nin özellikle 60 ve 70'li yıllar arasında iyice gücünü artırarak Türkiye siyasetinde hakim güç olarak kendine yer edinen, askeri kanat ve aşırı sağ eğilimlerden beslenen, gizli bir politik güç olarak hep var olan 'derin devlet' yapılanmasını AK Parti yüzde 80 oranında dağıttı. Askerlerin artık Türkiye'de darbe yapma geleneği de AK Parti ve Erdoğan'la son buldu, artık Türkiye'de darbe riski kalmadı” diye konuştu.

“KÜRTLER HER ZAMANKİNDEN GÜÇLÜ”

Telaviv Üniversitesinden Profesör Ofra Bengio ise “Kürt sorununda AK Parti'nin Başbakan Erdoğan'la çok fazla iniş çıkışlı bir politika izlediğini şu anda pek çok kişinin hapisanelerde açlık grevine devam ettiğini” belirtti. Bengio, AK Parti'nin Kürtlere yönelik politikalarını eleştirerek, “Her şeye rağmen bölgede Kürtlerin her zamankinden daha güçlü” olduğunu ileri sürdü.

“İRAN İLE TÜRKİYE ARASINDA SOĞUK SAVAŞ İHTİMALİ YOK”

Türkiye'nin dış politika konularının işlendiği ikinci bölümde, İran-Türkiye ilişkilerini değerlendiren İran uzmanı Meir Javendanfar, kısa ve uzun vadede Türkiye ve İran'ın birbirlerinin kırmızı çizgilerini “asla aşma eğilimine girme ihtimali”görmediğini bildirdi. Javendanfar, Türkiye ve İran arasında 2 milyar dolar olan ticaret hacminin, on yıl içinde 17 milyar dolara dayandığını ifade ederek, “İki ülke arasında ben bir soğuk savaşa girme ihtimali görmüyorum”değerlendirmesini yaptı.  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

SONAR'ın son seçim anketi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.