a

HDP’den Rezil 19 Mayıs Mesajı

HDP’nin 19 Mayıs’ı Pontus Rum Soykırımı Anma Günü olarak duyurdu.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili HDP’den herhangi bir resmi açıklama gelmezken, HDP Şişli teşkilatına ait Twitter hesabından ilginç bir “19 Mayıs” mesajı atıldı.

 

@HDPsisli adlı hesaptan “19 Mayıs Pontus Rum Soykırımı Anma Günü. 353 bin Rum öldürüldü, 1 milyon 250 bin Rum mübadeleyle sürgün edildi. #BuAcıHepimizin” diye yazıldı. Atılan 19 Mayıs mesajına bazı HDP’liler de dahil olmak üzere birçok kesimden tepki geldi. Gelen tepkiler üzerine mesaj silindi.

HDP'den Rezil 19 Mayıs Mesajı

ANMA YAPILDI

 

Dün de Yunan Parlamentosu önünde bazı PKK yandaşlarının Pontus anması gerçekleştirdiği görüldü. Anmalarda Atatürk ve Lenin fotoğraflarına çarpı işaretleri konulması dikkat çekti.

HDP'den Rezil 19 Mayıs Mesajı_

Anma törenine katılan ve “soykırımı tanıyoruz” diyen bazı PYD’liler 1908-1923 tarihleri arasında, İttihat ve Terakki’nin Rumlara karşı “soykırım” gerçekleştirdiğini iddia etti.

 

PYD TEMSİLCİSİNDEN ÇELENK

 

Demokrat Haber’den Hrant Kasparyan’ın haberine göre, Yunanistan’da kurulan Kobane ile Dayanışma Hareketi Başkanı ve PYD Yunanistan Sorumlusu Dr. İbrahim Muslim de “Pontus Rum Soykırımı” anmalarına katıldı.

HDP'den Rezil 19 Mayıs Mesajı_2

Aynı zamanda PYD’nin Avrupa Diplomasi Temsilciliği görevini de yürüten Dr. Muslim, Karadeniz’de Pontus, Anadolu’da ise Rum halkına yönelik olarak 1908-1923 tarihleri arasında “soykırım” uygulandığını iddia etti.

 

SOYKIRIMI TANIYORUZ

HDP'den Rezil 19 Mayıs Mesajı_3

“Rum halkına yönelik olarak işlenen suçlar ile, Jöntürkler ve Kemalist rejim döneminde gerçekleştirilen soykırımı tanıyoruz” diyen Muslim, “Kobane’den Antik Amida’ya, günümüz Diyarbakır’ından İzmir ve Trabzon’a dek halkların özgürlük mücadelesinin devam ettiğini” ni de sözlerine ekledi. Muslim ve beraberindeki PYD’li heyet, “Pontus Rum Soykırımı”nda hayatını kaybedenlere ithaf edildiği iddia edilen anıta çelenk bıraktı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sultangazi’de 19 Mayıs Böyle Kutlandı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.