a

Fatih Erbakan: Babam olmasaydı Erdoğan olmazdı

28 Şubat döneminde başbakanlık koltuğunda oturan merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan, Akşam gazetesinden Nebahat Koç'a önemli açıklamalarda bulundu. Babasının vefatı sonrası Kenan Evren'in başsağlığı için kendisini aradığını belirten oğul Erbakan, babasının Deniz Gezmiş'in idamına onay verdiği iddialarını da yalanladı. Erbakan, “Babam olmasaydı Erdoğan olmazdı” diyerek Başbakan'a da göndermede bulundu. 


İşte Fatih Erbakan'ın açıklamalarından bir kesit;


– Numan Bey'in AK Parti'ye geçmesiyle rahmetlik babamın o meşhur sözü doğru çıktı… 'Sürüden ayrılanı kurt kapar' diyordu. Bazı kimseler o zaman çok anlam veremedi. Ama gerçekten de öyle oldu. Önce 'Ben sürüden ayrılırım ama aynı yolu izlerim' iddiasıyla yola çıkanlar, maalesef bambaşka bir yola saptılar. Tabii onların kendi tercihleri. Biz yine inşalah sonuna kadar Milli Görüş yolunda devam edeceğiz. Bu bizim beklediğimiz bir şeydi.


“KENAN EVREN BENİ ARADI”


– Babam vefat ettiğinde Kenan Evren Paşa aradı. Sağolsun başsağlığı diledi. Kendisi rahatsız olduğu için cenazeye iştirak edemediğini söyledi. O da 12 Eylül'ün mimarı… Babam da, Milli Görüşçüler de, o dönemde cezalar çekip, sıkıntılara maruz kaldı. Bu da tabii her şeye rağmen bir insanlık göstergesi. Bunu yapması güzel bir şey. 28 Şubat'ta aktif rol oynayanların pek çokları da TV'de, basında gördük ki, 'Biz yanlış yapmışız. Meğerse Erbakan Hoca vatansevermiş, çok büyük hata etmişiz, pişman olduk' dediler. Bu hem bize hem kamuoyuna bir özür mahiyetinde ve durumun deklare edilmesi demektir.Kimsenin asılmasına onay verecek biri değil


“BABAM İDAMI ONAYLAMADI”


– Babamın 'Deniz Gezmiş'in idamını onayladığı, Gezmiş'in doğum gününde öldü' iddiaları kesinlikle yanlış bir bilgi. Babamın Deniz Gezmiş idamını onaylaması gibi bir durum söz konusu olmaz, hiç öyle şey de bilmiyorum. 28 Şubatçılarla ilgili de biliyorsunuz, 'Onların eğitilmesi lazım, cezalandırılmasını istemeyiz' demiştir. Hiç kimsenin asılmasına kesinlikle onay verecek insan değil.


AK PARTİ NEDEN BAŞARILI?


– Başbakan Erdoğan, karizmatik ve insanların kalbine duygularına hitap eden bir insan. Ayrıca gençliğinden beri Erbakan Hoca'nın yanında yetiştiği için RP gençlik kolları başkanlığından Beyoğlu teşkilatından itibaren uzun seneler teşkilatın içinde teşkilatçılığı bilen, öğrenen bir insan olarak yetişmiş, siyasi geçmişi ve altyapısı da kuvvetli. Şu anda halen Erbakan Hoca'nın teşkilatlanmamodelini AK Parti iyi uyguladığı için de başarılı oluyorlar. Bu sebeple Erbakan Hoca gibi büyük bir cevherden mahrum olsaydı, bu kadar başarılı olamayabilirdi.


AK PARTİ'YE KATILACAKLAR MI?


– Bizim AK Parti'ye katılacağımız söylentilerine karşı, asıl doğru olan yol burası. Her zaman ifade ettiğimiz gibi Erbakan Hoca'nın söyledikleri haktır. Bin sene önce de bin sene sonra da değişmez, doğruluğunu, değerini kaybetmez. İnsanlar, 'Numan Bey'le çalışırken, o da sizin gibi aynı şeyleri söylüyordu. Bu sözleriniziondan da duyduk. Sonra ne oldu. Sizden de öyle bir sürpriz görmeleyim' dediler. İnsanlar, kendinden o kadar emin konuşan insanların sonradan U dönüşleri yaptıklarına şahit oldular ki, bizle ilgili de böyle bir endişe duymakta haklılar. Biz de 'Bizim durumumuz farklı. Biz Erbakan Hoca'nın evladıyız. Böyle bir konuda tutarsızlık, bir U dönüşü görmezsiniz. Merak etmeyin' dedik.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Yaşar Demir Ak Parti Toplantısında Brifing Verdi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.