a

Danıştay Cumhuriyet Mahallesi ile ilgili alınan kararı iptal etti

1168 daire sahibini ilgilendiren “riskli alan” kararında hukuka uyarlık olmadığını söyleyen Danıştay, bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için yeterli incelemelerin yapılmadığını ifade etti.

Cumhuriyet Mahallesi, Bakanlar Kurulu’nun 28 Ocak 2013 tarihli kararıyla “riskli alan” ilan edildi. Mahalleli kentsel dönüşüm projelerinin önünü açan bu karara karşı, evlerinin sel ve depremlerde hiç hasar görmediğini, alanın deprem haritasına göre 2. derece deprem kuşağında dahi olmadığı ve dolayısıyla yapıların riskli olmadığını söyleyerek Bakanlar Kurulu’nun bu kararına karşı dava açtı.

cumhuriyet-mahallesi-

Danıştay 14. Daire de, Bakanlar Kurulu’nun “riskli alan” kararında hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi. Danıştay kararında, bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için yeterli bilgi, belge veya teknik raporun sunulamadığını, binalardan bilimsel verilere dayanan tespit ve inceleme yapılmadığını, işlemin dayanağı teknik raporun yapıların can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığını kanıtlayacak nitelikte olmadığını ifade etti.

Söz konusu evlerin üzerinde bulunduğu dev alan, yeni lüks projelerin yükseldiği alanla komşu.

Anılan bölgede,  tapusu ve iskânı bulunan bin 168 daire bulunuyor. Söz konusu daireler 5’er katlı 116 blokta bulunuyor.

cumhuriyet-mahallesi-1

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sultangazi’de 10 Araç Kundaklandı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.