a

CHP'de Tekin-Sarıgül Savaşı mı Var?

İstanbul'da 7 ilçeyi çok düşük oylarla, bu bölünmüşlük nedeniyle kaybedildiğini anlatan Tekin, kaybedilen 6 ilçede Sarıgül'ün doğrudan etkisinin olduğunu iddia etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul adaylığıyla ilgili net konuştu. Bu konuda CHP'nin önünde iki seçenek bulunduğunu ancak son kararın Kemal Kılıçdaroğlu'na ait olduğunu söyleyen Tekin, aday adaylığıyla anayasal hakkını kullandığını ifade etti. Sarıgül'ün adaylığının açıklanması halinde, 2009 yılındaki çalışmanın iki katını İstanbul için yapacağının garantisini de veren Tekin, beni bu konuda kimse test etmeye kalkmasın diye konuştu.

Gürsel Tekin, TGRT Haber'de usta gazeteci Hadi Özışık'ın moderatörlüğünde,  Radikal gazetesi Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek, FOX TV Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt ve Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Utku Çakırözer'in sorularını cevapladı.

Programda Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve kendisinin adaylığıyla ilgili medyada yer alan bazı ifadelerin kendisine ait olmadığını söyleyen Tekin, İstanbul İl Başkanlığı döneminde Sarıgül dahil bir çok isme partiye katılım için teklif götürdüğünü anlattı. Tekin, bölünmüşlük nedeniyle 6 ilçede Sarıgül'ün doğrudan etkisiyle seçimleri kaybettiklerini savundu.

“SARIGÜL ADAYLIĞINI AÇIKLASIN”

İstanbul'da CHP adına aday adaylığını açıkça ilan ettiğini, kendisiyle birlikte üç isim daha bulunduğunu anlatan Tekin, bu dönemde yaşananları CHP adına garipsediğini söyledi. Sarıgül'ün aday adaylığını açıklamasını isteyen Tekin, kendi adaylığıyla birilerinin kendisini bölüp parçalayan olarak lanse edilmesine üzüldüğünü ifade etti. CHP'nin aday adaylarıyla ilgili önünde iki yol bulunduğunu anlatan Tekin, çıkacak sonuca kendisi dahil herkesin razı olacağını kaydetti.

“SARIGÜL KAPIDA KARŞILANDI, ADAYLIĞI KESİN”

Sarıgül'ün Ankara'daki katılım töreniyle adaylığının kesinleştiği yorumları üzerine Tekin, böyle olsa dahi benim aday adaylığı hakkımı kullanmamda herhangi bir sorun görmüyorum diye konuştu. Birinci önceliğinin CHP'nin iktidarı olduğunu ifade eden Tekin, 2009 seçimlerinde yapılan üç ankette de Kemal Kılıçdaroğlu'nun ismi çıkması üzerine, aday adayı olmasına rağmen Baykal'a bizzat Kılıçdaroğlu'nun ismini kendisinin teklif ettiğini söyledi. Tekin canlı yayında şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu'nun ismi üç farklı kamuoyu yoklamasında liste başı çıktı. Ben aday adayı olmama rağmen gidip Kılıçdaroğlu'nun ismini bizzat sayın genel başkana ben teklif ettim. Böyle bir durum olursa yine aynısını yaparım.

Mesele kimin ne olacağı değildir. CHP'nin iktidar olup olmayacağı meselesidir. Ben 25 yaşındayken gençlik komisyonunda, askerlik sonrası belediye meclis üyesi oldum. Çok makul bir oyla seçildim. İlçe Seçim Kurulu beni çağırdı ve gittim. Hakim, “üç gün boyunca beni kurtarmaya çalıştığını” söyledi. Yaştan kaybettiğimi söyledi ve 32 gün eksikle bazı partili arkadaşlarım itirazda bulundular. Meclis üyeliğim düşürüldü ve ben bir gün sonra o adayın yanında düşmemiş gibi çalışan bir isim. Bu konuda beni kimse test etmeye çalışmasın.

KADIKÖY ADAYLIĞI İDDİASINA AÇIK CEVAP

2009 yılında istediğim yerden belediye başkanı olamaz mıydım? İki tane önemli ilçede teklif gelmesine rağmen; eğer görev verilecekse kazanılamayan iki ilçeyi ben kendim teklif ettim. Siyasetçi olarak pazarlık bana göre değil. Belli bir kesim itibarsızlaştırmak ve kirletmek için bazı çevreler bu tür şeyler ortaya atıyorlar. Büyükşehirlerin dışında bir talebim bu konuda olmaz.

Ben genel başkan yardımcısı olarak, siyaseten CHP adına ne yapılması gerekiyorsa, 2009 yılında ne yaptıysam iki katını yaparım.”

ANKARA ADAYLIĞI İLE İLGİLİ

Benim uzmanlığım İstanbul içindir. CHP'de bana hangi görevi verirlerle yaparım, bu konuda denilecek birşey yok.

“SARIGÜL İLE İLGİLİ YOLSUZLUK İDDİALARI”

Sayın Başbakan icranın başındadır. Eğer, Sarıgül ile ilgili yolsuzluk iddiası ortaya atarsanız o zaman size bugüne kadar neden gereğini yapmadınız diye sorarlar.

Sayın Sarıgül'ün partiden atılmasının nedeni disiplinsizlikle ilgilidir. Sayın Sarıgül atıldıktan sonra bu dosyalar ortaya atıldı. Ben yolsuzluk uzmanı değilim ancak atılış nedeni disiplinsizliktir. Kaldı ki tüm bu iddialar hukuk işleyişinde, herhangi bir siyasetçisi ile ilgilisiyle devreye alınması gerekir. Ben söylüyorum; ancak hiçbir savcı bundan rahatsız olmuyor. Ne yazık ki Türkiye'de hukuk sistemi böyle işlemiyor.”

SARIGÜL'ÜN DÜNYA LİDERİ AÇIKLAMASI

Keşke dünya lideri olabilseydi. Sayın Başbakan'ın torunuyla ilgili bir açıklaması vardı. Adını Ali koyacağını söyledi ama öldürülen Alevi bir gencimiz vardı. Bir göz gülerken diğeri ağlıyorsa olamassınız, keşke olsaydı. Sarıgül bu konuda espri yaptığını kendisi zaten söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Ak Parti Aday Adaylarını Tanıttı