a

CHP Sultangazi'de Belediye Başkan Adayını Anketle Belirleyecek

CHP İstanbul'da radikal bir karara imza atıyor. Belediye başkanlıklarının CHP'de olmadığı 26 ilçede, üyelere dayalı eğilim yoklamasıve anket yapılması yönünde görüş ortaya çıktı. CHP tarafından yönetilmeyenÇekmeköy de ön seçim kapsamı dışında tutuldu. Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için de eğilim yoklaması yöntemini düşündüğü öğrenildi. Buna ilişkin karar da önümüzdeki hafta içinde verilecek. 

Yerel seçimler yaklaşırken, CHP önemli bir karara imza atıyor. 39 ilçesi bulunan İstanbul'da 13 belediyeyi CHP yönetiyor. CHP Parti Meclisi'nin İstanbullu üyeleri, bu sabah genel merkezde toplandı ve kente ilişkin görüşlerini ortaya koydu. PM üyeleri, Aday Belirleme Komisyonu'na görüşlerini iletti. Toplantı sonucunda 39 ilçenin 25'inde''üyelere dayalı eğilim yoklaması yapılması''yönünde bir eğilim ortaya çıktı.

CHP'de olmayan 26 ilçede belediye başkan adaylarının belirlenmesi, anket yöntemi ve  eğilim yoklaması  sonucu belirlenecek.

“Eğilim yoklaması'' yapılması halinde 26 ilçenin belediye başkan adayını üyeler belirleyecek.  Üyelere dayalı ğilim yoklaması yapılması kesinleştiği taktirde, CHP'li üyeler 2 Aralık'ta sandık başına gidecek. Belediyesi CHP'de olan ilçelerdeki yöntem ise daha sonra belirlenecek. Kılıçdaroğlu'nun Kadıköy, Adalar ve Kartal gibi bazı ilçelerde ön seçim yapması bekleniyor. Ön seçim yapıldığı taktirde, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün kazanma ihtimali çok düşük olduğu içinadaylıktan çekileceği belirtiliyor. Öztürk'ün bu yüzden yarıştan çekileceği ifade ediliyor.

HANGİ İLÇELERDE ANKET, HANGİ İLÇELERDE EĞİLİM YOKLAMASI VAR?

CHP'nin yönettiği 13 ilçedeki belediye başkan adayları, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından belirlenecek. Pendik, Bayrampaşa, Eyüp, Sancaktepe, Zeytinburnu, Tuzla, Bahçelievler, Beykoz, Fatih, Kağıthane, Şile ve Küçük Çekmece'de ''üyelere dayalı eğilim yoklaması'' yapılacak.

Ümraniye, Çekmeköy, Beyoğlu, Esenler, Arnavutköy, Esenyurt, Güngören,Sultangazi, Sultanbeyli ve Bağcılar'da ise anket yoluyla aday belirlenecek. 

SARIGÜL DE EĞİLİM YOKLAMASINA GİRECEK!

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı'nın da eğilim yoklaması yoluyla belirlenmesi yönünde bir görüşünün olduğu ortaya çıktı. Barış Yarkadaş, önceki gün TV 8'de katıldığı Haber Aktif programında, “İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyeleri için eğilim yoklaması yapılması düşüncesi  var. Bu yönde bir karar çıkarsa, kimse şaşırmasın'' demişti.

Gökmen Karadağ'ın sorularını yanıtlayan Yarkadaş, “Belki Mustafa Sarıgül, Gürsel Tekin, Can Ataklı,  Semih Eryıldız, Celal Doğan ve Ali Özcan'ı eğilim yoklamasında yarışırken görebiliriz'' demişti.

Yarkadaş'ın verdiği bu bilgi, CHP kulislerinde sıkça konuşulmaya başlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise dün gece katıldığı bir TV programında“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için de ön seçim ya da eğilim yoklaması  ihtimali masamızda'' ifadesini kullandı.

Böylece, altı aday arasında geçmesi beklenen eğilim yoklaması / ön seçim kartı da açılmış oldu. Ön seçim kararı çıktığı taktirde, yarışın Gürsel Tekin ileMustafa Sarıgül arasında geçmesi bekleniyor. Sarıgül'ün yarışı kaybetmesi halinde yeniden Şişli Belediyesi'ne talip olacağı bildiriliyor. Tekin ise yakın çevresine ön seçime ilişkin herhangi bir yorum yapmıyor. Tekin'in hiçbir koşulda ilçe belediye başkan adaylığını düşünmediği de kesin bir dille ifade ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sarıgül Gelince CHP'de Kimler Gidici Kimler Kalıcı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.