a

Boğaz köprüleri ve otoyollar satıldı

Köprüler ile otoyolları alan ise  5.72 milyar dolar ile Koç ve Ülker Grubu'nun oluşturduğu konsorsiyum oldu.

Türkiye'nin en zengin ve en güçlü işadamları arasında yer alan Mustafa Koç, Murat Ülker, Ferit Şahenk, Hamdi Akın, Nurettin Çarmıklı ve İshak Alaton bugün köprü ve otoyol ihalesi için kapıştı.


SATILAN OTOYOLLAR HANGİLERİ?

İhale, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yolları ile birlikte şu otoyollar satıldı;

*''Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu'',
*''Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu'',
*''Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu'', 
*''Toprakkale-İskenderun Otoyolu'', 
*''Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu'', 
*''İzmir-Çeşme Otoyolu'', 
*''İzmir-Aydın Otoyolu'', 
*''İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu'',

SATILAN KÖPRÜLER

*''Boğaziçi Köprüsü'', 
*''Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu''

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter'in komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. 

İLK OLARAK NUROL KONSORSİYUMU ELENDİ

1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Nurol Holding AŞ – MV Holding AŞ – Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ – Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ – Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu elendi. 

Kalan 2 firmayla açık artırmaya geçildi.

Açık artırmada başlangıç tutarı 5 milyar 630 milyon dolar, artırım aralığı ise 10 milyon dolar olarak belirlendi.

Açık artırmada en yüksek teklifi 5 milyar 640 milyon dolarla Koç Holding AŞ – UEM Group Berhad – Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu verdi.

DOĞUŞ GRUBU YENİ FİYAT VERMEDİ

Autostrade Per I'Italia SPA – Doğuş Holding AŞ – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ – Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu temsilcisi teşekkür ederek, yeni bir fiyat vermeyeceklerini söyledi.

BAŞKAN İLTER'İN YENİ ÖNERDİĞİ FİYATI KOÇ KONSORSİYUMU KABUL ETTİ

Bunun üzerine ihale komisyonu başkanı Osman İlter, en yüksek teklif sahibi konsorsiyumdan 5 milyar 640 milyon dolarlık teklifini 5 milyar 720 milyon dolara yükseltmelerini rica etti. Bir müddet süre isteyen konsorsiyum temsilcileri teklifi 5 milyar 720 milyon dolar olarak revize ettiklerini bildirdi. 

Böylece nihai pazarlık görüşmeleri teknik olarak sonuçlanmış oldu.

Söz konusu otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesiyle; elde edilecek özelleştirme bedelinin yanısıra, teknoloji transferi, verimlilik artışı, kaza oranlarında azalış, zaman ve yakıt tasarrufu, çevre kirliliğinin azaltılması gibi faydalar bekleniyor.

İHALEYE 3 KONSORSİYUM KATILDI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, ÖİB Başkan Yardımcısı Osman İlter'in komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 3 konsorsiyum katıldı. 

İhalenin başlangıcında ihale usul ve yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulunan İlter'in verdiği bilgiye göre, ihalede tüm teklifler ABD doları cinsinden alındı.

1 tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 1 elemeli tur yapıloğ, ardından açık artırmaya geçildi.. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden, açık artırım aralığıyla sürdü.

GRUPLAR

İhaleye katılan konsorsiyumlar şöyle;

*''Nurol Holding AŞ – MV Holding AŞ – Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ – Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ – Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu'', 

*''Koç Holding AŞ – UEM Group Berhad – Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu'' 

*Autostrade Per I'Italia SPA – Doğuş Holding AŞ – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ – Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu'' katıldı.

25 YILLIK SÜRE

Özelleştirme işlemi, tek paket halinde, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle ve fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıllık süre için gerçekleştirilecek. Özelleştirmenin ardından köprü ve otoyolların bakım ve onarımı dahil bütün maliyetler özel sektör tarafından sağlanacak.

Kaynak:İnternethaber

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Onurspor'dan 4-1'lik galibiyet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.