a

Atatürk 2011'de AK Parti'ye oy verirdi

İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Karpat, 'aşırı liberal, Kürtçü, İslami kesimin cahillerinin saçma sapan konuşmalarına rağmen Atatürksüz bir Türkiye düşünemem' dedi

İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Karpat (89), ‘Türkiye’nin Kısa Tarihi’ adlı kitabını yazdı. Türkiye'deki siyasi aktör ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile ilgili de konuşan Karpat, Başbakan Erdoğan için, 'bazı hataları olduğunu kabul ediyorum ama bunlar demokrasiyi yok edecek hatalar değil' dedi.Gülden Aydın'ın Hürriyet Pazar'da yer alan haberine göre, Kaplan Türkiye'deki siyasi aktörlerle ilgili görüşlerini sundu. İşte Karpat'ın Türk siyasi aktörle ilgili görüşleri:

1- ATATÜRK 2011'de AK PARTİ'YE OY VERİRDİ

Birkaç aşırı liberal, Kürtçü, İslami kesimin cahillerinin saçma sapan konuşmalarına rağmen Atatürksüz bir Türkiye düşünemem. Bu ülke, bir imparatorluktan milli devlete geçmiştir. Yumurta kırılmadan omlet yapılmaz. Fransız ve Sovyet devrimlerinde, muazzam kan dökülmüş, milyonlarca kişi ölmüştür. Türkiye’de böylesi ölümlerden söz edemezsiniz. Türkiye'de muhafazakar-liberal farkı büyük değil. Atatürk 2011'de olsaydı AK Parti'ye oy verirdi. Bence O'nun temel düşünceleri bugun Türkiye'deki duruma karşı değil.

2-ÖZAL'LA DEMİREL'İN FİKİRLERİ ARASINDA FARK YOK

Gerçek manada zincirleri kırarak Türkiye’yi ileriye götürebilecek çalışmalar Özal zamanında başladı. Ama yeni bir devrim yapmış değil. Demirel’in açtığı yoldan ilerledi. Fikirleri arasında fark yoktur.

3-TÜRKİYE SURİYE'DE ÇABUK BAŞARI ELDE EDECEĞİNİ SANDI

Türkiye, Suriye’de çabuk başarı elde edileceğini düşünerek acele etmiştir. En fazla mülteci Türkiye’de, masrafı 450 milyon dolara çıkmıştır. Arap dünyasıyla ilişkileri çok ince ele almalı. Çünkü bu, süratle değişen, yörüngesiz ve merkezsiz, çeşitli tesirlere açık bir dünyadır..

4-MENDERES DEMOKRASİYİ TAM MANASIYLA BENİMSEMEDİ

Menderes’in son zamanları tartışılabilir. Çünkü demokrasiyi tam manasıyla benimsememişti. Köylüyü sever ama köylüyü kendiyle eşit, kendisi gibi insan olduğu için değil; toprağa bağlı, toprağı işleyen, tabiatın bir parçası olduğu için sever. Menderes’te gerçek bir toprak sevgisi vardı. Ama o toprağı, insanıyla beraber severdi.

5-DEMİREL'İN DEMOKRASİYE YAPTIĞI HİMZETLER ÇOK ÖNEMLİ

Süleyman Bey’in vazifesi, demokrasiyi kurtarmaktı. Demokrasinin yaşaması için elinden geleni yaptı. Aynı zamanda gittikçe büyüyen orta sınıfın gücünü muhafaza ederek Türkiye’nin daha ileriye sıçrayabilmesinin temellerini olgunlaştırdı. Bu bakımdan Süleyman Bey’in Türkiye demokrasisine yaptığı hizmetler çok önemlidir.

6-ERDOĞAN'IN HATALARI DEMOKRASİYİ YOK ETMEZ

Temelde bu milletin bir modern tarafı var. Bu tipe en yakın lider, Tayyip Bey. Başbakan Erdoğan’ın bazı hataları olduğunu kabul ediyorum ama bunlar demokrasiyi yok edecek hatalar değil. Belki biraz duygusal. Bir adamı ancak iktidardan çekilip üzerinden üç beş sene geçtikten sonra soğukkanlılıkla değerlendirmek mümkün olabilir.

KEMAL KARPAT KİMDİR?

Tarihçi ve sosyal bilimci Prof. Dr. Kemal H. Karpat (89), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra New York ve Washington üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler ihtisası yaptı. ABD’de, Fransa’da ve Türkiye’deki eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı. Halen Wisconsin Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi. 100’den fazla makalesinin yanı sıra 16 kitabı bulunuyor.

ADVERTORİAL; Seher Vakti (Rahmi Deniz Fırat)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Siyaset Müzakereleri Sultangazi'de Başladı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.