a

‘Allah CC’ Twitter hesabı için 15 ay hapis

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da “Allah CC” rumuzunu kullanarak, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işlediği iddia edilen öğretmene 15 ay hapis cezası verildi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da “Allah CC” adını kullanan öğretmen E.P., Muş Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

İddianamede yer alan tweetleri kendisinin atmadığını savunan sanık, adresi ele geçirdikten sonra kan bağışını destekleyen mesajlar yazdığını iddia etti.

E.P., “Bu rumuzla bir müddet yazdım. Benden sonra da bunu başkaları hacklemiş olabilir” dedi.
“Suçun işleniş biçimi, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, failin amaç ve saikini” göz önüne alan mahkeme heyeti, sanığı “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama” suçundan 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Cezayı suçun yayın yoluyla gerçekleştirilmesi ve değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi nedeniyle 15 aya çıkaran hakim, sanık hakkında takdiri veya yasal indirim uygulamadı.

Hakim, sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaat oluşmadığı gerekesiyle hükmün açıklanmasını geri bırakmadı, cezayı da ertelemedi.

Hakim, sanığın memuriyet hakkından da yoksun bırakılmasına karar verdi.

Yargıtay, yerel mahkemenin kararını onarsa öğretmen E.P., hapse girecek.

İddianamede, sanığın sosyal paylaşım sitesi Twitter’da “Allah CC” rumuzuyla hesap açtığı ve bu hesapla Allah, peygamber ve kutsal meleklerin isimlerini ve kendisini de onların yerine koymak suretiyle çok sayıda dini değeri aşağılayıcı ve hakaretvari sözler yazdığı belirtildi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Selma Patır’ın Programından Şok Görüntüler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.