a

Alevi Dedeleri Başbakan’a Kızdı, ‘Yeter Artık’ Dedi

Alevi dernekleri Alevilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde son dönemde yaşanan olayları ve Başbakan’ın açıklamalarını eleştirdi. Dedeler “Yeter artık” dedi.
İstanbul Gazi Mahallesi’nde bir araya gelen Alevi dedeleri, Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kemal Kılıçdaroğlu Alevi, Selahattin Demirtaş Zaza, Ekmeleddin İhsanoğlu yerli değil’ sözlerini eleştirdi. Alevi dedeleri, “Başbakan hedef gösteriyor.” dedi.

ALEVİ DEDELERİ GAZİ’DE BULUŞTU

Gazi Cemevi’nde düzenlenen toplantıya; Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Necdet Saraç (Dede), Alevi Bektaşi Federasyonu İnançtan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Baki Düzgün (Dede), Gazi Cemevi Başkanı Veli Gülsoy (Dede) ve çok sayıda Alevi kuruluşu temsilcisi katıldı.

“BAŞBAKAN HEDEF GÖSTERİYOR”

Toplantıda konuşan Baki Düzgün, Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kemal Kılıçdaroğlu Alevi, Selahattin Demirtaş Zaza, Ekmeleddin İhsanoğlu yerli değil” diyerek hedef gösterdiğini belirtti. Düzgün, “Böyle bir ortamda dost güçler arasında yaşanan saldırılar ve çatışmalar biz Aleviler için tam bir zuldür. Bu ülkede AKP zihniyetine inat, kini, nefreti, mezhepçiliği, ayrımcılığı ortadan kaldırmak için, farklı etnik ve inançsal kimliklerin eşit koşullarda kardeşçe yan yana yaşayacağı örnek mahaller oluşturmak varken, mahallelerimizin iktidarın istediği gibi şiddetin öne çıktığı mahallere dönüşmesi de bizim için bir zuldür.” diye konuştu.

alevi-dedeleri-basbakana-kizdi-yeter-artik-dedi

 

“YETER ARTIK!”

Düzgün, “Yeter artık, bu olayları derhal bitirin! Taşı ilk kimin attığı kuşkusuz önemlidir ama ölümlerin, yaralanmaların, kurşunlamaların yaşandığı bir ortamda ilk taşı kimin attığı artık önemini yitirmiştir. Yeter artık!” dedi.

“ALEVİLERLE KÜRTLERİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEYİN, ÇATIŞMAYI BİTİRİN”

Gazi Mahallesi başta olmak üzere hiçbir Alevi mahallesinde gerilim ve çatışma istemediklerini belirten Düzgün, “Çatışma ve gerilimin yarattığı karanlık ortamda yeni Uğur Kurt’lar, İbrahim Öksüz’lerin olmasını engellemek için saldırılar ve çatışmalar derhal durdurulmalıdır. Alevilerin Kürtlerle ya da Kürtlerin Alevilerle karşı karşıya getirilmeye çalışılması Alevilerin, solun ve Kürt hareketinin işi olamaz. Bu iş, karanlık ortamlardan yararlanan provokatörlerin işidir. Taraflar mutlaka yan yana gelmeli, gerilime ve çatışmalara son vermelidir. Bunun ilk adımı da taraflar arasında gerilimi daha da arttıran saldırgan ve sert dilli açıklamalardan vazgeçmek olmalıdır.” diye konuştu.

“ARTIK YETER DİYORUZ”

Baki Düzgün, Alevi mahallelerinde meydana gelen olayların durdurulması gerektiğini söyledi. Düzgün, “Gazi, Sarıgazi, Okmeydanı gibi Alevilerin yoğun olarak yaşadığı mahalleler de yaşanan olaylara, adına ister saldırı, isterseniz çatışma deyin, Alevi dedeleri olarak ‘yeter’ diyoruz. Taşı ilk kimin attığı kuşkusuz önemlidir ama ölümlerin, yaralanmaların, kurşunlamaların yaşandığı bir ortamda ilk taşı kimin attığı artık önemini yitirmiştir.” ifadelerini kullandı.

“ALEVİ MAHALLERİNDE POLİS ABLUKASI VAR”

Bütün Alevi mahallelerinde benzer olayların yaşandığını söyleyen Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Necdet Saraç ise, şunları kaydetti: “Sadece Sultangazi, Okmeydanı değil. Ankara ve Hatay’da da benzer olaylar var. Bütün Alevi mahallelerinde polis ablukası var. Bu ablukanın kaldırılması gerekiyor. Bunu yapabilecek adreste bellidir. Siyasi iktidarın bu noktada karar alması gerekiyor.”

BİLDİRİYE DESTEK VERENLER

Bildiriye Alevi Bektaşi Federasyonu, Gazi eğitim ve kültür vakfı, Okmeydanı Cemevi, Alevi Kültür Dernekleri İstanbul Şubeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul Şubeleri, Yalıncak Sultan Kültür Derneği, Hacıbektaş Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Taşdelen Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Topçu Baba Anma Yaşatma Kültür ve Sanat Derneği, Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği, Boğaziçi Alevi Kültür Derneği, Anadolu Erenleri Araştırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Atakent Cemevi Kültür Merkezi Yapma ve Yaşatma Derneği, Yeşilkent Pirsultan Kültür Derneği, Gazi Şehitleri Cemevi ve Sarıgazi Cemevi destek verdi.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sedat Çetintaş Babasını Kaybetti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.