a

“Kredi teşvikleri kadınlara verilmeli”

Ak Parti 2. Bölge Milletvekili aday adayı Rümeysa Semiz, Türkiye’nin kalkınmasında kadın girişimcilere 70 yıl boyunca adeta psikolojik ve sosyal baskı uygulandığını dile getirdi. Semiz “Aradan geçen bir asıra yakın açığın kapatılması için kadın çalışanlara gösterilen pozitif ayrımcılığın girişimci kadınlar için de uygulanması gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’de kadın girişimcilerin erkeklerden çok daha başarılı olduğuna dikkat çeken Semiz “Ekonomide kadın girişimciler hem rekabete hem de üretime daha fazla anlam kazandırıyor. Kadın girişimciler tıpkı siyasette olduğu gibi çok sayıda sektörde acımasız çalışma şartlarını bir işveren gibi değil bir anne, bazen bir abla gibi çalışanların lehine düzenliyor, verimlilik kadın girişimcilerin sahip olduğu şirketlerde daha fazla” dedi.

 

ÜST LİMİT ÇOK DÜŞÜK

 

Kadın girişimcilere uygulanan mikro ölçekli teşvik ve kredilerin 2008 yılından itibaren 14 bin 800 kadının faydalandığına dikkat çeken Rümeysa Semiz şunları söyledi:

 

“Burada kadınların ürettiği projeler aslında yeni Türkiye’nin vizyonunu ortaya koyuyor. Toplumun her kesimini kucaklayan saran projeler hayat buldu. Ama üst limitin 15 bin lira ile sınırlı kalması kadın girişimcilerin önüne büyük engel koydu. Burada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen desteklemenin amacı geliri olmayan kadınlara iş kurmasını sağlamak. Ancak bir de daha geniş çaplı yatırımlara imza atmak isteyen yeni nesil girişimci profili var karşımızda. Yeni nesil genç yatırımcı kadınlar erkek egemenliğini kıracak kadar güçlü değil.”

 

KREŞ TEŞVİKLERİ KADINLARA VERİLMELİ

 

Rümeysa Semiz, Aile Sosyal Destek Programını yer alan kreş yatırımlarına teşvik uygulamasının sadece kadın girişimcileri kapsaması gerektiğini belirterek “Bu küçük adım bile yüzlerce yeni kadın girişimci için önemli bir eşik olur. Kadın girişimcilere devletin sağlayacağı destek Türkiye’de en güvenilir yatırım olarak geri döner” dedi.

 

TESK’E TEŞEKKÜR

 

Kadın girişimcileri destekleme projesine yıllarca eğitim desteği veren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri’ne (ESOB) teşekkür eden Rümeysa Semiz “Sivil Toplum Kuruluşları’nın 25 ilde yürüttüğü eğitimden 10 bine yakın kadını girişimci yararlandı. 2008’den geçtiğimiz yılın sonuna kadar 25 ilde yürütülen çalışmalarda her iki esnaf örgütümüz de kadınların başarısını devletin zirvesine kadar taşıdı. Kadınlarımızın liderliği ekonomiye önemli bir girdi sağladı. İş kurma ve yatırım yapma konusundaki rehberlik eğitimlerine katılan çok sayıda kadın kendi bölgelerinde yüzlerce kişiye iş imkanı sağlayarak devletin verdiği imkanları amacına ulaştırdı. TESK’e bu buradan teşekkür ediyorum. TESK’in ve bu konuda getirilen projelere kredi desteği veren finans kuruluşlarının daha cesur olmasını bekliyorum” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Mine İzgi Sultangazililerle Buluştu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.