a

Ak Kadınlar Şiddete Hayır Yürüyüşü Yaptılar

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığınca, İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve 39 İlçenin Kadın Kolları Teşkilatı “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ” için Taksim'de bir araya geldi.

Bulaşık eldiveni takarak şiddeti protesto ettiler

 Kampanya nedeniyle bir araya gelen yaklaşık bin 500 kadın, Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Yağışlı havaya rağmen yürüyüşlerini gerçekleştiren kadınlar, sarı eldivenler giydiler. Yürüyüşe destek veren erkeklerin 'Söz veriyoruz kadına şiddet uygulamayacağız” yazılı pankart taşıması dikkat çekti.

AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Topal'ın da aralarında olduğu il ve ilçe teşkilatlarına bağlı kadın üyeler, yağmurdan korunmak için sarı yağmurluk giydiler. Yürüyüşe başta Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan olmak üzere bazı ilçe başkanları da destek verdi.


Yürüyüşün ardından İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Topal basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Topal, üzerlerine düşen sorumluluğu hatırlamak için toplandıklarını ve bunun başlangıç noktası olduğunu söyledi. Konuşmasına yürüyüşü düzenleyen teşkilattaki kadın üyelere ve yürüyüşe katılarak destek veren erkeklere teşekkür ederek başlayan Özlem Topal,“Sarı eldiven dünyada kadına karşı şiddetin temsilcisi. Kadınlar genelde temizlik için eldivenleri takar ama biz bir anlamda şiddete karşı temizlik harekatı için temsili olarak takmış durumdayız. Kadına şiddet dünyanın sorunu. Bugün burada kendimize düşen sorumluluğu hatırlamak için toplandık. Bugün bir başlangıç noktası. Pazar gününe kadar buradayız. Stand kurduk. Bu standımızda avukatlar, psikologlar var. Biz bize gelen kadınları dinleyeceğiz. Çözüm yollarını anlatacağız. Bir el broşürü yaptık. Şiddet dediğimiz şeyi uygulayan kişinin anladığı dilde kadınlara bundan kurtulmanın yollarını anlatacağız” dedi.

AK Parti Sultangazi Kadın Kolları Başkanı Nurcan Öztürkmen ise 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddet, ülkemizin gerçeğidir, ancak son zamanlarda kadın toplumdaki yerini almaya ve aldığı rolü önemsemeye başlamıştır. Günümüz iktidarı, gerek siyasetin içinde görev vererek gerekse eğitim programları düzenleyerek kadına gereken değeri göstermiştir. Bu nedenledir ki her geçen yıl kadına uygulanan şiddet olaylarında düşüş olmuştur. Önümüzdeki yıllarda da Kadına uygulanan şiddettin azalmasını umut ederek AK Partili Kadınlar olarak Taksim Galatasaray üzerinden Taksim Anıtına kadar, yağan yağmura aldırmadan üzerimizde yağmurluk, ellerimizde sarı eldivenlerle yürüdük. Yürüyüşümüz esnasında bize destek gösteren erkeklere de teşekkür ederiz.”
'KADINLARIN YANINDAYIZ'

Yürüyüşe katılarak AK Partili kadınlara destek veren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan 
da kadınların yanında olduklarını söyledi. Demircan, “Bu dünyada her yerde şiddetle ilgili insanlık sıkıntı yaşıyor. Güçlünün güçsüzü ezdiği bir dünya adaletli bir dünya değildir. Kadın en nadide varlık. Kadına duyarlılık üzerinden bu yürüyüşün yapılması çok anlamlı” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Birand; Öcalan Serbest Bırakılmalı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.